Kërko

Vatican News
 Presuli della Conferenza episcopale delle Filippine, in visita ad limina Apostolorum, 2019.05.20 Presuli della Conferenza episcopale delle Filippine, in visita ad limina Apostolorum, 2019.05.20  (Vatican Media)

Filipine, plenarja e ipeshkvijve. Papa Françesku: bamirësi e krijimtari

Në një mesazh nxitja e Papёs Françesku drejtuar Konferencës sё Ipeshkvijve tё Filipineve (CBCP), që mblidhet në Asamblenë Plenare tё 121-tё në mënyrë virtuale deri më 27 janar.

R.SH. - Vatikan

Vazhdoni në përpjekjen tuaj duke dëshmuar konkretisht "bamirësinë ungjillore", veçanërisht tani, në mes të pandemisë së koronavirusit: kjo nxitja e Papёs Françesku drejtuar Konferencën sё Ipeshkvijve tё Kishës katolike tё Filipineve (CBCP), në një mesazh që iu dërgua prelatëve me rastin e Asamblesë së tyre tё 121-të Plenare, e cila u hap sot në modalitetin virtual. Emergjenca pandemike e shkaktuar nga Covid-19, në fakt, nuk lejon zhvillimin e mbledhjes me pjesëmarrje personale tё ipeshkvijve.

Teksti papnor - njofton faqja zyrtare e Konferencës Ipeshkёvnore tё Filipineve (CBCP) - u lexua nga Nunci Apostolik i vendit, Imzot Charles Brown. Në mesazhin e tij, Papa Françesku uron që ky takim i ipeshkvijve të çojë në njё "shprehje më krijuese" në veprimtarinë e përditshme baritore, në mënyrë që Kisha Katolike e Filipineve të njihet si "shtëpi me dyer të hapura, qё ofron shpresë e forcë atyre që vuajnё dhe të gjithë atyre që kërkojnë një jetë më njerëzore dhe plot dinjitet”. Së fundi, Papa bekon të gjithë anëtarët e Konferencës Ipeshkёvnore tё Filipineve (CBCP) e ripohon mbështetjen e tij ndaj misionit tё tyre.

Nё program sot e nesër, ekskluzivisht nëpërmjet internetit, punimet e Plenares sё Konferencës Ipeshkёvnore tё Filipineve (CBCP) drejtohen nga presidenti i saj, Kryeipeshkvi i Davao, Imzot Romulo Valles. Përveç temës së pandemisë së koronavirusit, e cila në Filipine ka shkaktuar më shumë se 515 mijë infektime e mbi 10 mijë tё vdekur, në rendin e ditës sё Konferencës sё ipeshkёvijve ёshtё edhe një vlerësim i përgjithshëm i tajfuneve dramatike, si Hayan dhe Vamco, që kanë goditur vendin aziatik gjatë vitit 2020. Ipeshkvijtë filipinё do të diskutojnë edhe rreth kremtimeve për 500-vjetorin e mbërritjes së krishterimit në Filipine. Fillimisht të programuara për vitin 2021, kremtimet u shtynë për në prill tё vitit 2022 për shkak të emergjencës shëndetësore.

27 janar 2021, 09:29