Kërko

UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT-WAR UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT-WAR  (AFP or licensors)

Pashkët në Lindje, dëshira e Françeskut që mizoria e luftërave të pushojë

Në lutjen e Mbretëreshës Qiellore, të Dielën e Mëshirës Hyjnore, Papa u shprehu afërsinë atyre që festojnë Pashkët, veçanërisht në Lindje. Një mendim plot dhimbje për konfliktet që "vazhdojnë të mbjellin vdekjen në mënyra të tmerrshme". Për vëllezërit dhe motrat tona në Rusi dhe Ukrainë, lutja që "Zoti të jetë pranë tyre dhe t'i ndihmojë të bëjnë paqe!"

R. SH. - Vatikan

“Zoti i Ngjallur qoftë me ju dhe ju mbushtë me Shpirtin e tij Shenjt! Gëzuar Pashkët të gjithëve!”

Ky, urimi i shprehur në lutjen e Mbretëreshës Qiellore nga Papa Françesku për besimtarët e Kishave Lindore, që ndjekin kalendarin Julian. Urim me shije të hidhur, duke pasur parasysh konfliktet që ndizen ende në vise të ndryshme të botës, që mbjellin dhimbje e korrin viktima.

Zoti i Ngjallur i ndihmoftë vëllezërit dhe motrat tona në Rusi dhe Ukrainë që të bëjnë paqe

Këto, fjalët e Papës në lutjen Mariane të së Dielës së Mëshirës Hyjnore:

“E, për fat të keq, në kundërshtim të plotë me mesazhin e Pashkëve, luftërat vazhdojnë, e vazhdojnë të mbjellin vdekjen në mënyra të tmerrshme. Na pikëllojnë thellë këto mizori dhe lutemi për viktimat e tyre, duke i kërkuar Zotit që bota të mos e përjetojë më tmerrin e vdekjes së dhunshme nga duart e njeriut, por mahnitjen e jetës, që e jep Ai e që  e  përtërin me hirin e tij!”.

Papa kujtoi edhe "vëllezërit e motrat, që kremtojnë sot Pashkët në Rusi dhe Ukrainë. “Zoti qoftë pranë tyre dhe i ndihmoftë të bëjnë paqe!".

Në Zaporizhzhia kisha e Shën Mhillit goditet nga një raketë ruse

Festimet e Pashkëve Ortodokse u tronditën nga luftimet në Ukrainë. Këtu gjatë natës ushtria ruse lëshoi raketat S-300, duke shkatërruar kishën ortodokse ukrainase të Shën Mhillit Kryeengjëll, në Kushuhum, në rajonin e Zaporizhzhia-s. Lajmin e dha një korrespondent i Ukrinform. "Natën një raketë ruse goditi kishën e Shën Mhillit Kryeengjëll, ndërtuar në vitin 1906. Në ato çaste nuk kishte as shërbim dhe as bekim të ëmbësirave të Pashkëve në këtë kishë, zakonisht e tejmbushur me njerëz natën e Festës" - kujtoi kreu i bashkësisë, Yurii Karapetian. "Kishte urdhër të mos kremtohej natën, për shkak të kërcënimit të sulmit me raketa" - pohoi prifti Volodymyr.

Në Donetsk, bombardime pranë katedrales ortodokse

Flitet për një të vdekur dhe dy të plagosur nga bombardimet e natës në qendër të Donetskut, veçanërisht pranë katedrales së Shndërrimit. Lajmin e jep agjencia Tass, duke cituar administratën e rrethit Voroshilovsky të qytetit të qeverisur nga forcat pro-ruse. Në çastin e shpërthimit të raketave, në objektin fetar kremtohej Nata e Pashkëve Ortodokse. Dhe pikërisht me rastin e festës ortodokse, sipas një video të publikuar të dielën nga themeluesi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, të paktën 100 robër lufte ukrainas u dërguan pranë forcave ukrainase.

16 prill 2023, 14:35