Kërko

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe 

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe vritet në një atentat

67 vjeç, për dhjetë vite me radhë ka qenë në krye të qeverisë së Japonisë. Shinzo Abe u godit nga dy plumba në kurriz, gjatë një takimi zgjedhor në Nara. Arrestohet personi, që shtiu me armë kundër tij nga një distancë prej vetëm pak metrash. Reformat ekonomike, nacionalizmi dhe nxitja për t’u riarmatosur, trashëgimia e tij politike, që e polarizoi thellësisht opinionin publik

R.SH. – Vatikan

Shinzo Abe, ish-kryeministri japonez, vdiq sot në spitalin e Nara-s, pasi u qëllua me armë ndërsa ndodhej në një tubim për të promovuar partinë e tij të konservatorëve, në fushatën zgjedhore aktuale të vendit.

 Abe ka qenë politikani më me ndikim në Japoni, gjatë dekadës së fundit. Përveçse kryeministri më jetëgjatë në historinë e vendit - me një mandat të parë ndërmjet viteve 2006 dhe 2007 dhe me një të dytë në periudhën 2012-2020 - Abe ka qenë arkitekti i rilindjes së Japonisë pas aksidentit bërthamor në Fukushima. Me politikat ekonomike, të cilat morën deri emrin e tij, ai u përqendrua në reformat e sigurisë, në aktivizmin ndërkombëtar, duke u përpjekur ta shkundë një vend në rrugën e plakjes dhe në krizë të thellë shoqërore. Gjatë karrierës së tij, ka qenë një nga politikanët, që e polarizoi më shumë opinionin publik. Pavarësisht nga një problem shëndetësor, që e detyroi të largohej nga udhëheqja e qeverisë në shtator 2020, Abe mbeti aktiv në partinë e tij.

Vitin e kaluar, gjatë konsultimeve për zgjedhjen e kryeministrit të ri, ishte një nga protagonistët e ngjitjes në pushtet të kryeministrit aktual Fumio Kishida. Që atëherë, Abe ka qenë mbështetësi, por edhe rivali kryesor i Kishidës, me të cilin ka pasur debate të ashpra. Roli i Shinzo Abes në skenarin politik ka qenë ai i flamurtarit të reformës së politikave për mbrojtjen dhe sigurinë e vendit. Ai punoi për t’i çuar shpenzimet ushtarake në 2% dhe për të reformuar kushtetutën pacifiste të Japonisë. Tani për tani, sipas një rregulli të pashkruar të politikës japoneze, qeveria nuk duhet të shpenzojë më shumë se 1% për mbrojtjen, por sipas Abes dhe mbështetësve të tij, në skenarin aktual të pasigurisë, shuma duhet të dyfishohet. Gjithashtu, vendi duhet t’u përshtatet parametrave të NATO-s.

Kujtojmë se Japonia, me Kushtetutë, është vend që ka hequr dorë nga potenciali i saj ushtarak. Gjithsesi, mban ushtrinë, forcat detare dhe aviacionin ushtarak, nën emrin “Forca të vetëmbrojtjes”. Propozimi i Abes ishte të shtohej një paragraf në Kushtetutë për t’i ligjëruar ato. Atentatori, që shtiu kundër tij, - 41 vjeçari, Tetsuya Yamagami – është ish-anëtar i forcave detare japoneze. Mendohet se gjesti i tij ka lidhje me politikën e Shinzo Abes, por, tani për tani, nuk ka ndonjë njoftim për këtë. Yamagami u arrestua menjëherë pas atentatit.

08 korrik 2022, 15:08