Kërko

Mariupol, Ukrainë Mariupol, Ukrainë

Dita e 26-të e luftës në Ukrainë: dorëzimi i Mariupol, i papranueshëm

Marrëveshja ruso-ukrainase është afër, sipas Turqisë. “Nëse dështojmë, do të fillojë Lufta III Botërore”, pohon Zelensky. Sot, telefonatë ndërmjet Biden, Draghi, Macron, Scholz dhe Johnson. Presidenti amerikan do të shkojë në Poloni të premten. Në Bruksel, takim i Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së. Goditet një qendër tregtare në Kiev: të paktën 8 të vdekur dhe shumë të plagosur

R.SH. – Vatikan

Dita e 26-të e luftës në Ukrainë. Rifilluan online bisedimet ndërmjet Rusisë e Ukrainës, ndërsa gjatë natës vijuan bombardimet, të cilat goditën një qendër tregtare në Kiev, duke shkaktuar të vdekur e të plagosur ndër civilët. Marrëveshja është afër, sipas Turqisë. “Nëse dështojmë, do të fillojë Lufta III Botërore”, pohoi presidenti ukrainas Zelensky. Por, presidenti rus Putin i përgjigjet negativisht kërkesës së tij për t’u ulur së bashku në tryezën e bisedimeve. “Akoma nuk janë pjekur kushtet për këtë” deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmytro Peskov. Sot, telefonatë ndërmjet krerëve të disa vendeve, Biden, Draghi, Macron, Scholz e Johnson. Sllovenia njofton se do të dërgojë sërish një delegacion në Kiev, ndërsa presidenti amerikan Biden do të shkojë në Poloni të premten, pas takimit me aleatët e NATO-s, të enjten, në Bruksel.

Kiev: 115 fëmijë të vrarë nga fillimi i sulmit rus

Gjatë natës, sirenat e alarmit u dëgjuan në zona të ndryshme të Ukrainës. Bomba mbi Kiev, Lviv e Sumy. U hodh poshtë kërkesa e Rusisë për t’i dorëzuar Mariupolin. Ukrainasit bëjnë të ditur se janë marrë vesh me rusët për hapjen e 8 korridoreve humanitare, por Mariupol nuk bën pjesë në to. Rusët patën vënë si kusht për ndalimin e operacioneve ushtarake në qytet, dorëzimin e luftëtarëve ukrainas brenda orës 5 të mëngjesit të sotëm. Kjo do t’i jepte mundësinë Moskës të kontrollojë krejt Detin Azov.

Në Kiev është shpallur shtetrrethimi nga mbrëmja e sotme deri të mërkurën në mëngjes. Moska, nga ana e saj, pretendon se godet qendra, ku strehohen mercenarë e nacionalistë. Dy anije ruse, nga Deti i Zi, qëllojnë me raketa Odesën. Ndërkaq, Prokura e Përgjithshme e Kievit njofton se nga fillimi i luftës janë vrarë 115 fëmijë e 148 të tjerë janë plagosur. Numri më i madh i tyre shënohet në rajonin e Kievit (58), ndjekur nga ai i Kharkiv (38), Cernihiv (31) dhe Donetsk (29). Sipas OKB-së, 10 milion ukrainas janë detyruar të lënë shtëpitë.

Borrell: sot, paketa e dytë me ndihma ushtarake për Kievin

Në planin ndërkombëtar, Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, paraqet sot paketën e dytë të ndihmave ushtarake për Ukrainën, nga Fondi evropian për paqen. Fondi i ri, i cili duhet të jetë 500 milion euro, do të miratohet vetëm pasi të votojë Bundestagu gjerman, që do të mblidhet të mërkurën. Po sot, ministrat e jashtëm e të mbrojtjes të Bashkimit Evropian miratojnë të ashtuquajturën “Busull strategjike”, për të cilën po punojnë prej dy vitesh. Ndodh në një çast tejet të vështirë, ndërsa vijon lufta Rusi-Ukrainë, por edhe për këtë arsye, është e nevojshme që Evropa të rrisë aftësinë e saj mbrojtëse.

Bisedimet: Turqia e Zvicra, ndërmjetësuese

Pas Turqisë, edhe Zvicra propozohet si ndërmjetësuese në bisedimet ruso-ukrainase, duke deklaruar se është gati të ofrojë territorin e saj si vend për takimet ndërmjet palëve, pavarësisht se ka miratuar të njëjtat sanksione kundër Rusisë si Bashkimi Evropian. Kërkesat e Moskës mbeten po ato, siç njofton Ankaraja: “Neutraliteti i Ukrainës, mosanëtarësimi në NATO, çarmatosja, denazistifikimi dhe heqja e pengesave për përdorimin e gjuhës ruse në vend”.

21 mars 2022, 11:43