Sök

Barn som deltar i salesianernas höstlovsaktiviteter Barn som deltar i salesianernas höstlovsaktiviteter  

Ett höstlov i den helige Don Boscos fotspår

För många har den svenska höstlovsveckan spenderats i fjällen eller utomlands. Men för barnen i Heliga Trefaldighets katolska församling i Järfälla har höstlovsveckan varit en tid för att komma närmare Jesus och lära känna några av alla Guds heliga.

Bénédicte Cedergren – Vatikanstaten

Höstlov med Don Bosco”, så hette veckan som barnen i den lilla församlingen i Jakobsberg deltog i och som många varit med och anordnat. Utan lokalföreningen TUK – Trefaldighets Unga Katoliker – och församlingens ekonomiska stöd samt salesianprästerna fader Krystian Zacheja och pater Pawel, hade de flesta av barnen kanske suttit hemma framför teven hela veckan.

När fader Krystian kom till Sankt Botvids församling i Fittja år 2012 som kaplan, bad kyrkoherden, pater Zdzislaw Lepper, honom att leda aktiviteter för barnen i församlingen, ett initiativ taget av kyrkoherden själv. När fader Krystian sedan kom till Jakobsberg för ett år sedan var det ingen fråga om att han ville fortsätta med att erbjuda meningsfulla aktiviteter till barn och ungdomar för att stärka deras relation till Gud och gemenskapen till Kyrkan.

– Det var både min dröm, Guds vilja och vår uppgift som salesianer, förklarar fader Krystian.

I den helige Don Boscos fotspår

– Don Bosco är vår ordensgrundare även om vi salesianer är uppkallade är Helige Frans av Sales som Don Bosco själv angav som skyddspatron för vår kongregation, berättar fader Krystian. Att vi kallar höstlovet för precis ”Höstlov med Don Bosco” kändes naturligt då vi känner att den helige Don Bosco, ungdomarnas skyddspatron, verkligen andligt kommit till vår församling för att på ett särskilt sätt bistå barnen och ungdomarna som kommer till vår kyrka och leda dem till Jesus.

Don Bosco, född Giovanni Melchiorre Bosco, var en romersk-katolsk präst som ägnade sitt liv åt att hjälpa och utbilda gatubarn, ungdomsbrottslingar och andra socialt missgynnade ungdomar som levde i misär. Han utvecklade undervisningsmetoder baserade på kärlek istället för straff.

– Efter att förra året ha talat mer allmänt om Don Bosco valde vi i år att varje dag presentera en av Don Boscos många drömmar genom vilka Gud talade till honom och som han berättade för pojkarna i undervisningssyfte. Min ambition var att barnen skulle få lära känna Don Bosco och den salesianska barn- och ungdomsandligheten, och det tycker jag att vi har lyckats med.

Målet med veckan, berättar fader Krystian, var att visa barnen och ungdomarna att det också är möjligt för dem att bli helgon, precis som Don Bosco sagt till pojkarna som han hjälpte och undervisade.

En blandning av lek och bön

På schemat stod en rad olika fartfyllda aktiviteter. Bio, Tom Tits och Jumpyard men utan att glömma att börja och avsluta veckan med mässa och bön. Ett 40-tal barn närvarade på aktiviteterna med stor glädje och entusiasm.

– Det bästa den här veckan var att vi fick gå på bio och Jumpyard och alla aktiviteter i Kyrkan, för där fick jag lära mig mer om helgon och deras liv, berättar 11-åriga Jennifer.

– Det bästa har varit att jag har kommit närmare Gud och att vi fått göra många roliga aktiviteter, fått nya minnen och nya vänner, berättar 13-åriga Noa.

– Det bästa den här veckan var att jag har fått lära känna och kommit närmare Gud, och fått lära mig mer om Don Bosco och lärt känna andra unga troende i kyrkan, berättar 11-åriga Semi.

– Det bästa var att få vara i Kyrkan med Gud, att få ta emot kommunionen och bikta mig, berättar 12-åriga Benni.

Fiorella Bastidas, SUK:s – Sveriges Unga Katolikers – före detta ordförande och för nuvarande aktiv medlem i lokalföreningen TUK – Trefaldighets Unga Katoliker – som hjälpte till att anordna veckans aktiviteter, berättar om barnens upphetsning och glädje:

– Barnen såg ut att ha det jätteroligt! Jag tror att de tyckte om programmet som vi hade anordnat för dem och att de tyckte att det var roligt att få blanda bön och roliga aktiviteter. Några av barnen berättade för mig att de var glada över att få ha kommit närmare Gud, lära sig mer om helgonen och Don Boscos drömmar, och att det var bra att de hade möjlighet till bikt.

Alla helgons fest istället för halloweenfest

Höstlovsveckan i Jakobsberg avslutades med mässa.

– Vi började med att fira en mässa under vilken vi fick stora papper med olika helgon på, så fick vi gå fram till altaret med dem och så fick dem andra som satt på bänkarna gissa vilka helgonen var, hur de levde, när de dog osv, återberättar Jennifer.

Sedan följde en fest åt alla helgon. Istället för det traditionella halloweenfirandet där barn klär ut sig till monster och skräckfigurer och knackar dörr för att be om godis, klädde barnen i Järfällas församling ut sig till helgon för att sprida kärlek.

– I många delar av den katolska världen har man börjat anordna baler för barn som ska vara ett positivt alternativt till det sekulära halloweenfirandet. Jag har själv inspirerats av liknande evenemang i Polen, förklarar fader Krystian.

– Jag är utklädd till heliga Birgitta för att hon är en stark person och ett svenskt helgon, berättar Semi.

– Jag är utklädd till den helige Franciskus för att jag tycker att det är coolt att han kan prata med djur. Det är ingenting som en vanlig människa kan göra, förklarar Noa.

– Jag är utklädd till Maria för det var henne som jag visste mest om: Till exempel att hon bodde i Nazareth, födde Jesus i Bethlehem, men att hon sedan behövde fly till Egypten, berättar Jennifer.

– Jag är utklädd till Don Bosco för att han hjälper barn och ungdomar, berättar 12-åriga Benni.

Fiorella berättar om hennes känslor när hon först fick se alla utklädda barnen,

– Jag blev mycket glad och rörd av att se alla barnen utklädda till olika helgon. Många hade verkligen ansträngt sig och förberett sig mycket väl inför sin presentation om vilka de var under kvällen.

Ett höstlov som lämnar spår

Ingen lämnar höstlovsveckan i Järfälla församling oförändrad. Barnen berättar om nya möten, nya minnen och framför allt om nya lärdomar; om Jesus, om Don Bosco och om helgon.

– Jag har lärt mig om nya helgon, hur det var för dem. Jag har lärt mig att, för att bli helgon måste man kunna lyssna, till exempel på sina föräldrar, berättar Semi.

– Jag har lärt mig att vem som helst kan bli ett helgon och att Gud kan visa sig för vem som helst, berättar Noa.

– Jag har lärt mig att alltid vara med Gud varje dag, Benni.

Fader Krystian ser tillbaka på veckan som varit med glädje.

– Jag är fylld av beundran för församlingens ungdomsförening som praktiskt taget tog över hela ansvaret för det praktiska och aktivitetsbiten av vecka, berättar han. Don Bosco har blivit känd och älskad av våra barn. De vet nu att de har en kär vän i himlen som ber för dem och som kommer dem till hjälp för att leda dem till Jesus och Maria, avslutar fader Krystian.

Photogallery

Bilder från höstlovet
05 november 2018, 13:39