Sök

Befolkning med ansiktsmasker  i Senegal Befolkning med ansiktsmasker i Senegal 

Afrika förbereder sig för coronaviruset: Rädsla och svårigheter

Antalet smittade av Covid-19 i Afrika uppgår nu till 300 personer. Man är orolig för hur fattiga länder länder ska kunna bemöta denna nya utmaning. Vatican News har intervjuat chefen för Doctors with Africa.

Katarina Agorelius – Vatikanstaten

Oron i världen ökar för spridningen av coronaviruset. Länder som Sydafrika, Senegal, Ghana, Etiopien och Kenya ser hur de ska förbereda sig mot smittan. Smittan sprids snabbt till nya länder och man har flyttat fram allmänna ceremonier och sportevenemang. Den lokala kyrkan har ställt in initiativ, som Ungdomsdagen i Accra stift i Ghana, som skulle ha ägt rum 27-28 mars och i Elfenbenskusten har man kallat till en böne- och fastedag.

Världshälsoorganisationen

Världshälsooganisationens (WHO) generaldirektör Tedros Ghebreyesus uttrycker oro för att smittan sprids i Afrika och länder där hälso- och sjukvårdssystemen inte uppfyller kraven för att hantera en sådan nödsituation. Man har avlagt 15 miljoner dollar för de mest utsatta länderna. Ansvarig för WHO:s regionala avdelning för Afrika, Matshidiso Moeti, har betonat nödvändigheten att stärka isoleringsstrukturer för sjuka och förbättra förebyggande insatser. I Etiopien har man till exempel ökat avgångar för bussar för att undvika folksamlingar och låter dessa ska vara gratis. I Rwanda har man satt ut handfat och särskilt vid busshållplatser för att man ska kunna tvätta händerna. I Uganda saneras alla inresande personer.

Doctors with Africa

Föreningen Doctors with Africa (Medici con l’Africa Cuamm) verkar på denna kontinent sedan 1950 och förbereder sig nu för Covid-19. Fader Dante Carraro, föreningens chef, visar i en intervju med Vatican News sin stora oro för det som kan hända om smittan sprids i Afrika, då coronaviruset har lyckats få Europa på fall och länder som Italien som har ett av världens bästa sjukvårdssystem. Många av Afrikas länder är inte utrustade för intensivvård och vissa har inte avdelningar för intensivmedicin betonar han och hoppas att viruset blir svagare vid högre temperaturer.

F Dante säger att de svagaste länderna på den afrikanska kontinenten är de söder om Sahara. Han berättar att Sydsudan inte har ett sjukvårdssystem och att det saknas sjukvårdspersonal och det inte finns vare sig sjuksköterskor eller barnmorskor. Andra mycket svaga länder på detta plan är Centralafrikanska republiken och Demokratiska republiken Kongo.

Länder som t ex Tanzania och Uganda har däremot ett strukturerat sjukvårdssystem. Ebolasmittan dyker regelbundet upp och man kan hantera detta.

Förberedelser

Vad säger då föreningens läkare om situtionen? F Dante berättar att de är förberedda med skyddskläder och decinficerande gel. Han säger att de är som de italienska läkarna, som engagerar sig helhjärtat och inte tittar på klockan och är mycket uppmärksamma så att viruset inte sprids vidare till svaga personer.

F Dante hoppas att erfarenheten med ebolasmittan har lett till att afrikanerna är bättre förberedda än europeerna. Han berättar  till exempel att man sedan veckor tillbaka kontrollerar resenärernas kroppstemperaturen på flygplatser i olika afrikanska länder.

18 mars 2020, 16:42