Sök

Världsungdomsdag Världsungdomsdag 

Panamas ärkebiskop: VUD:en ett tillfälle för förnyelsen av tron

Nedanför följer en intervju med ärkebiskopen av Panama, msgr. José Domingo Ulloa Mendieta, om de kommande världsungdomsdagarna (VUD) som kommer att hållas i Panama i januari 2019. Mgr. Ulloa är ordförande i organisationskommittén. Världsungdomsdagarna i Panama kommer att bli en möjlighet och ett tillfälle för att förnya allas vår tro, det är ärkebiskopen msgr. José Domingo Ulloa Mendieta övertygad om.

Bénédicte Cedergren - Vatikanstaten

Tillsammans med en delegation från Panama träffade ärkebiskopen i tisdags cheferna för den Heliga stolens kommunikationsavdelning. I denna intervju särskilt för Vatikanen News, delade ärkebiskopen Mgr. Ulloa Mendieta med sig av hur Panama-invånarna, och särskilt ungdomarna, förbereder sig inför påven Franciskus och världens ungdomars ankomst till Centralamerika i Januari. Det kommer att bli påven Franciskus tredje världsungdomsdag.

Förberedelserna inför mötet med Jesus

A.- ”Vi kommer att öppna dörrarna till våra hem så att våra familjer får möjligheten att upptäcka Jesus i varje pilgrim. Vi förbereder också just nu all infrastruktur som kommer att behövas för att rymma de tusentals ungdomar som kommer att komma från mer än 190 länder från 5 kontinenter. Men jag tror att det viktigaste av allt är att vi kommer behöva förbereda oss andligt inför detta levande möte med Jesus, inför återupptäckten av vår Kyrka och inför vad vi kommer att kunna erbjuda våra bröder och systrar som kommer att mötas i Panama under dessa världsungdomsdagar.”

Q.- Vad förväntar sig Panama-invånarna och världens ungdomar av denna kongress?

A. ”De förväntar sig nog att få kunna berika sig andligt. Vi lägger tonvikten på enigheten och världsungdomsdagar kommer att fokusera på tre teman: Vikten av att skydda och ta hand om Kyrkan, vårt gemensamma hem, den heliga Gud Moder Marias närvaro i våra liv och kallelse-urskillningen för att förstå vad Gud vill med var och en av våra liv.”

Q.- Vad kommer Världsungdomsdagarna i Panama och Centralamerikas kyrka att kunna ge unga människor?

A.- ”Enkelhet, glädje, och tillit. Vi kommer också att kunna berätta för ungdomarna från alla världens hörn vilken väg den centralamerikanska kyrkan har vandrat. Lidandet och martyrskapet som vår kyrka har fått genomlida och som Mgr. Oscar Arnulfo Romero har vittnat om, ”tillhör” inte bara El Salvador och Centralamerika, utan hela Katolska Kyrkan jorden runt.”

06 september 2018, 17:32