Hledejte

Před 14 lety se vrátil do Otcova domu Jan Pavel II. - vzpomíná kardinál Sandri

Pracuji ve Vatikánu od doby pontifikátu Pavla VI. a jsem svědkem toho, jak velmi se církev a způsob vykonávání papežské služby změnily za pontifikátu Jana Pavla II. Právě on zavedl to, co papež František dnes nazývá synodálností, říká kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro východní církve.

Právě před 14 lety z titulu substituta státního sekretariátu oznámil papežovu smrt věřícím shromážděným na Náměstí sv. Petra. Dnes v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas vzpomíná na tento pontifikát, který – jak říká – byl především potifikátem blízkosti, jak k obyčejným lidem, které potkával na svých cestách, tak k biskupòm. Jan Pavel II. žil synodálností každého dne, vzpomíná kardinál Sandri. Biskupy, kteří přijížděli na návštěvu ad limina zval ke svému stolu na oběd. Vždycky si pro ně nacházel čas během zahraničních cest, velmi mu záleželo na synodách, vypočítává argentinský kardinál.

Blízkost a bezprostřednost Jana Pavla II. podle kardinála Sandriho velmi dobře vycítili mladí lidé; odtud také jeho velké úspěchy mezi nimi, jejichž trvalou stopou zůstaly Světové dny mládeže. Ve vzpomínkách na 2. duben před 14 lety kardinál Sandri přiznává, že si uvědomoval, že bude muset ohlásit smrt velkého papeže, kterého všichni považovali za Božího člověka:

„Na jedné straně byla jeho smrt ohlašována již dlouho, především proto, že v posledních čtyřech letech nesl kříž své nemoci. Nesl ho z velkou vytrvalostí, silou a ve spojení s Kristovým křížem. Věděli jsme, že choroba postupuje, a ačkoli jsme jeho smrt očekávali, přesto jsem si uvědomoval, že bude na mě ohlásit něco, co je velkou ranou pro církev a svět. Končil dlouhý, 26 let trvající pontifikát, který přinesl mnoho změn. Vzpomeňme jen na osvobození východního bloku od komunistické diktatury a pronásledování. Ohlašoval jsem to tedy s velkou bázní , protože jsem musel světu říci, že odešel tak velký člověk. Řekl jsem tehdy: „milovaný Jan Pavel II.“, protože o tom svědčily ty ohromné modlící se zástupy, jak onoho večera, tak během jeho pohřbu - nesmírné zástupy lidí ze všech zemí a především z Itálie, která se stala jeho druhou vlastí, a z Říma. Všichni ho skutečně zahrnovali velikou láskou.“

(job)

2. dubna 2019, 18:03