Hledejte

Modlitba před zavřenou bazilikou Božího hrobu Modlitba před zavřenou bazilikou Božího hrobu 

Jeruzalémští biskupové prosí o podporu katolických škol

Panika vyvolaná koronavirem decimuje katolické školství. Rodiče, kteří kvůli sanitárním opatřením přišli o práci, nemohou dále platit školné. V Itálii hrozí krach každé třetí z 12 tisíc katolických škol. O zavření více než tří čtvrtin katolických škol přicházejí zprávy z Libanonu. V Jordánksu a Palestině hrozí bankrot 103 katolickým školám. Stát naopak dobře zafungoval v Izraeli, kde vláda garantovala katolickým školám (kterých je však jen pět) svou podporu.

Dramatická situace nicméně přetrvává v Jordánsku a Palestině. Aby mohly katolické školy dále fungovat, potřebují podporu více než 7 milionů euro. Jelikož na pomoc státu nemohou spoléhat, latinský patriarchát v Jeruzalémě se obrací s prosbou o pomoc na křesťany celého světa. Hovoří jeruzalémský pomocný biskup Giacinto-Boulos Marcuzzo:

“Katolické školy ve Svaté zemi vždycky potřebují podporu. Záleží nám totiž na tom, aby v Ježíšově vlasti byla výrazná přítomnost křesťanů a katolické školství. Právě katolické školy pomáhají křesťanům, aby ve Svaté zemi zůstali. Bez nich by odešli téměř všichni. V důsledku Covidu-19 jsme o veškerou pomoc přišli. Křesťanské rodiny, které doposud pokrývaly zhruba polovinu nákladů, nejsou nyní schopné zaplatit, protože nemají žádné příjmy a samy bojují o pokrytí nejnutnějších potřeb. Všechno bylo uzavřeno, lidé jsou bez práce. My ale nechceme zavírat naše školy, nechceme propouštět učitele, posílat naše žáky jinam. Nechme, aby museli emigrovat. Proto se obracíme s tímto mimořádným apelem na pomoc všeobecné církve.”

Do katolických škol ve Svaté zemi chodí 20 tisíc žáků, jak křesťanů tak i muslimů a pracuje v nich 5 tisíc učitelů. Jak říká biskup Marcuzzo, školství je jedním z nejúčinnějších nástrojů míru v tomto regionu.

(job)

23. května 2020, 14:06