Traži

Nadbiskup Uzinić Nadbiskup Uzinić  

Vijesti iz života Katoličke Crkve u Hrvatskoj

Prigodom 1. Svjetskog dana baka i djedova te starijih osoba, predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj riječki nadbiskup koadjutor Mate Uzinić predvodio je jučer (25. srpnja) svečano euharistijsko slavlje u katedrali Sv. Vida u Rijeci.

Vedran Šmitran - Zagreb 

Nadbiskup je na početku misnoga slavlja uputio čestitku osobama starije životne dobi izrazivši zahvalnost za svjedočanstvo vjere u lijepim, ali i teškim vremenima, poput pandemije koronavirusa. U propovijedi je potom postavio pitanje: što je to što danas najviše ugrožava, ne samo starije osobe, nego u odnosu prema njima i  mlađe? Govoreći o opasnostima u međusobnom odnosu, s jedne strane to je pomisao koja se može pojaviti u srcu i mislima starijih osoba da je njihov život završen i da ne mogu ništa više dati, ali jednako tako pomisao kod mlađih da su starije osobe ‘napravile svoje'. Zbog toga ih se nerijetko i promatra kao teret. To je nešto što dehumanizira, ne samo starije, nego još više mlađe osobe i društvo u cjelini, ali i Crkvu – upozorio je propovjednik te ukazao na poruku koju je papa Franjo uputio u povodu 1. Svjetskog dana baka i djedova te starijih osoba s naslovom: “Ja sam s tobom u sve dane” (usp. Mt 28, 20). U duhu Papine poruke potaknuo je vjernike da bakama, djedovima, starijim osobama i svojoj obitelji daju ono čega najmanje imaju – svoje vrijeme. Sam imam iskustvo roditelja koji su umrli i kada se suočimo s tom činjenicom – iskustvom nedostatka vremena, koliki od nas bi htjeli samo neki trenutak vratiti. Ali, nije moguće. Starije osobe nemaju previše vremena, ali ni mi mlađi nemamo previše vremena u ovom neoliberalnom kapitalističkom sustavu u kojemu živimo, u ovoj trci iz obveze u obvezu da bismo mogli preživjeti. Svoje vrijeme pokloniti drugima – to trebamo činiti. Kad se to dogodi, to proizvodi ‘umnažanje’, mijenja život i starijih osoba koje žive od toga – našeg vremena koje smo im poklonili, ali i nas koji u tom vremenu možemo primiti puno toga bez čega ne možemo graditi budućnost – poručio je nadbiskup Uzinić.

U šibenskoj katedrali jučer (25. srpnja) je svečano proslavljen blagdan svetog Jakova – zaštitnika šibenske prvostolnice – a euharistijsko slavlje predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić koji je ujedno obilježio pet godina biskupske službe u Šibeniku.

U propovijedi je istaknuo kako današnjim vjernicima treba jasnoća vjere svetog Jakova. Posljednje dvije godine donose nova iskušenja kakva nismo do sada imali. Vrijeme nejasnoća, suprotstavljenih mišljenja, neizvjesnosti koja kao da želi ugušiti nadu i pogled u budućnost. Ne zaboravimo djela Božja! Ne zaboravimo tolike kušnje kroz povijest koje su zapljuskivale vjernike i cijelu Crkvu. Krist svojih ne ostavlja. Geslo Prvog svjetskog dana djedova, baka i starijih osoba, Isusove su posljednje riječi upućene apostolima prije nego će uzići na nebo: 'Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta' – poručio je biskup Rogić te zahvalio ovom prigodom svima koji ga prate u njegovoj biskupskoj službi. Okupljene Šibenčane pozvao je na zajednički rast u vjeri i pouzdanju u Božju svemoć, milosrđe, vodstvo i pomoć. Preporučam se u vaše molitve i molitvom uzvraćam svakog dana. Na Spasitelja našega Isusa Krista se oslanjamo, ne u svoje snage. Neka bude 'sve i u svemu Krist' – zaključio je šibenski biskup Tomislav Rogić.

Blagdan sv. Liberana, zaštitnika župe Vidonje i neretvanskoga kraja, proslavljen je prošloga petka (23. srpnja) na Vidonjskim Gomilama, gdje je svečano misno slavlje na otvorenom predvodio domaći sin – hvarski biskup Ranko Vidović.

U propovijedi je biskup podsjetio na mladu misu svoga strica don Mile Vidovića prije 60 godina. Vjerujem da ćete mi dopustiti da mu čestitam  najveći  jubilej koji čovjek  može doživjeti za svoga života – dijamantni svećenički jubilej, sa željom da ga Božji blagoslov prati, kao što ga  je pratio u dosadašnjem tijeku života. Don Mile je zadužio našu Crkvu i neretvansku krajinu, a posebno  našu župu, kao svećenik, kao čovjek, kao onaj koji je obnašao odgovorne službe u našoj nadbiskupiji, ali i kao povjesničar koji je napisao brojna djela o životu Crkve i naroda u našem kraju. Od kada je don Mile slavio mladu misu 1961., od tada je u našoj župi potekla rijeka duhovnih zvanja. Doista, Bog se u našoj župi proslavio na jedan poseban način – kazao je hvarski biskup.

Diveći se pogledu na neretvansku dolinu, propovjednik je pozvao da se zaustavimo na pogledu sv. Liberana, a to je pogled iz Božje perspektive. Naši  korijeni su na nebesima, idemo od Oca prema Ocu,  a ovdje smo  samo u prolazu i veoma je opasno zaustavljati se na postajama ovoga života, što mi redovito činimo. Uđimo u intimu s Bogom da bismo ponovno zadobili pogled djece Božje, pogled svetog Liberana – poručio je hvarski biskup Ranko Vidović.

Na najvišem vrhu Žumberačke gore, Svetoj Geri, u svetištu sv. Ilije, križevački grkokatolički biskup Milan Stipić jučer je blagoslovio obnovljeno krovište i predvodio svetu arhijerejsku liturgiju.

U prigodnoj propovijedi potaknuo je mnoštvo okupljenih vjernika da po primjeru sv. Ilije i mi u današnje vrijeme budemo branitelji vjere u živoga Boga, da poput njega – kao Božji ljudi – hrabro ustajemo protiv idolopoklonstva lažnim božanstvima ovoga vremena. Na kraju sv. liturgije žumberački biskupski vikar o. Mile Vranešić zahvalio je svima koji su svojim molitvenim i materijalnim prinosima pomogli obnovu svetišta sv. Ilije na Svetoj Geri.

Ovdje možete poslušati zvučni zapis priloga

 

26 srpnja 2021, 13:54