Търси

Трафик на хора Трафик на хора 

8 февруари, Ден за молитва и размисъл срещу трафика на хора

Парите, които подхранват трафика на хора, са „изцапани с кръв“: тези думи каза папа Франциск в месечното си видеопослание, посветено на молитвените намерения, за да разобличи явлението търговия с хора: „парите на техните мръсни, коварни сделки, са изцапани с кръв“.

Записът на видеопосланието бе осъществен от секцията „Мигранти и бежанци“ на ватиканското Ведомство за цялостно човешко развитие. Видеофилмът придружава инициативите за Световния ден на молитва и размисъл срещу трафика на  хора, който бе пожелан от мрежата „Талита Кум“ – световна мрежа на богопосветените, която от 10 години води борба с явлението търговия с хора, посредством 44 международни мрежи.

40 милиона са жертвите по света (въпреки, че не е възможно да се определи точният им брой), 72% от които са жени и деца, с големи разлики и въз основа на географските райони: данните от последния доклад „Global report on trafficking in persons“, съставен от офиса на Обединените нации за контрол на дрогата и за превенция на престъпността, не оставя никакво място за съмнение за засилването на това явление:

последните цифри, събрани от 142 държави-членки на ООН, са от периода 2016-2017 година и потвърждават как сексуалната експлоатация остава главната цел на търговията (59%, повечето от които жени), следва работната експлоатация (34%, повечето от които мъже). Докато 30% от общия брой жертви са малолетни.

Ето защо Световният ден на молитва и размисъл срещу трафика на  хора (който се отбелязва на 8 февруари, когато църквата възпоменава света Джузепина Бакита, суданска монахиня, която от дете става жертва на трафика на хора и се озовава в Европа като мигрантка), придобива все по-голямо значение. От 2015 година досега, богопосветени и миряни от цял свят запалват свещ в знак на протест срещу търговията с хора, за да оставят видим знак в памет на жертвите  и на оцелелите.

В Италия са програмирани редица инициативи, една от които е на общността Папа Йоан ХХІІІ, която организира срещи за сътрудничество с местните диоцези

По повод на Шестия Световен ден на молитва и размисъл срещу трафика на  хора, в Рим ще бъде проведено молитвено бдение, ръководено от Михаил Черни, подсекретар на секцията за „Мигранти и бежанци“ към Ведомството за цялостно човешко развитие. По време на срещата, в която участват предимно младежи, е предвидено и споделяне на свидетелства.

От подготовката на молитвеното бдение получихме някои от свидетелствата, едно от които идва от България, ето какво разказва едно момиче: „Аз бях продадена от моето семейство на една банда, която ме отведе в Италия. След това ме продадоха на друга банда румънци, които ме затвориха в един апартамент за една седмица, заплашиха ме, биха ме, задължиха ме да проституирам … биеха ме, загасяха цигари по тялото ми, пратиха ме на улицата. Биеха ме всеки ден, защото трябваше да им донасям поне 1000 евро на ден. До деня, в който дон Оресте и дон Алдо минаха покрай мен, видяха ме на улицата и ме попитаха колко страдам, отговорих им, че страдам много. Тогава те ме взеха от улицата и ме спасиха. Сега съм добре, щастлива съм и много искам всички други момичета, които все още са роби, да бъдат свободни като мен“.

man / VatNews

08 Февруари 2020, 14:26