Išči

Vatican News
Kard. Sebastian Koto Khoarai (11. september 1929 - 17. april 2021) Kard. Sebastian Koto Khoarai (11. september 1929 - 17. april 2021) 

Umrl je afriški kardinal Sebastian Koto Khoarai

Umrl je afriški kardinal Sebastian Koto Khoarai, upokojeni škof škofije Mohalès Hoek v državi Lesoto. Star je bil 91 let. Papež Frančišek v sožalnem telegramu spomni na kardinalovo prizadevanje za duhovniške poklice in predanost apostolatu vzgoje. Kardinalski zbor sedaj sestavlja 224 kardinalov, od tega 126 volivcev in 98 nevolivcev.

Andreja Červek – Vatikan

Papež Frančišek v sožalnem telegramu ob smrti kardinala Khoaraija izrazi hvaležnost za njegovo pričevanje kot oblata Brezmadežne Marije o posvečenem življenju, za njegovo dolgoletno prizadevanje za pospeševanje duhovniških poklicev in za njegovo predanost vzgojnemu apostolatu Cerkve v Lesotu. Pridružuje se molitvi, da bi mu »nebeški Oče podelil nagrado za njegovo neutrudno delo in sprejel njegovo plemenito dušo v veselje svojega večnega kraljestva«. Vsem, ki »žalujejo za pokojnim kardinalom v gotovem upanju na vstajenje«, sveti oče podeljuje svoj »apostolski blagoslov kot zagotovilo tolažbe in miru v Jezusu Kristusu, našem Odrešeniku«.

Kardinal Sebastian Koto Khoarai je zadnja leta preživel v domu za bolne duhovnike, ki ga vodi kongregacija Marijinih oblatov, kateri je tudi sam pripadal. Zaradi slabega zdravja se ni mogel osebno udeležiti konzistorija leta 2016, med katerim ga je papež Frančišek povzdignil v kardinala. S tem je postal prvi kardinal Lesota, kjer si je veliko prizadeval na področju izobraževanja.

Sebastian Koto Khoarai se je rodil 11. septembra 1929 v kraju Koaling v škofiji Leribe, ki je takrat bila britanska kolonija. Enajst let je čakal, preden je lahko prejel krst, 12. decembra 1940 v cerkvi sv. Pavla v kraju Butha-Buthe.

V lesotskem mestu Roma je začel študij filozofije in teologije. Januarja 1950 je vstopil v noviciat Kongregacije oblatov Marije Brezmadežne in 6. januarja 1951 prejel redovno posvečenje. V duhovnika je bil posvečen 21. decembra 1956. Nekaj dni za tem je podelil zakrament krsta svojemu očetu.

Svoje poslanstvo je opravljal v različnih škofijah in semeniščih, zatem pa leta 1975 bil imenovan za prvega nacionalnega direktorja Papeških misijonskih služb v Lesotu. Novembra 1977 ga je papež Pavel VI. imenoval za prvega škofa nove škofije Mohale’s Hoek.

Kot škof je ponižno in odločno vodil krajevno cerkveno skupnost. Z njim se je število krščenih povečalo za več kot 20 %, število duhovniških poklicev pa je naraščalo, tako da višje semenišče ni moglo sprejeti vseh kandidatov. Med letoma 1982 in 1987 je bil predsednik škofovske konference Lesota. Po njegovi zaslugi je katoliška Cerkev postala vodilna izobraževalna ustanova v državi.

Maja 2006 je po šestintridesetih letih zaradi starostne omejitve odstopil, vendar je do 11. februarja 2014 ostal v službi Cerkve kot apostolski administrator in še naprej opravljal različne dejavnosti, na primer vodenje doma za približno 20 sirot ali pomoč mladoletnim invalidom. V državi so ga imeli zelo radi in je bil zelo spoštovan. Pogosto je bil imenoval kot »veliki delavec« in »Božji človek«.

Papež Frančišek je Sebastiana Khoaraija povzdignil v kardinala na konzistoriju, 19. novembra 2016. Poleg trinajstih novih kardinalov z volilno pravico v primeru konklava, je kardinalskemu zboru pridružil še štiri, starejše od 80 let, ki so se odlikovali v svoji pastoralni službi. Med slednjimi je bil škof Sebastian Koto Khoarai, ki pa se zaradi zdravstvenih razlogov ni mogel udeležiti slovesnosti v Vatikanu.

Torek, 20. april 2021, 10:12