Išči

Spletni seminar z naslovom »Zaščita otrok, mladih ter ranljivih odraslih in potreba po konkretni teologiji otroštva« je pripravila s. Nuala Kenny iz skupnosti sester usmiljenk iz Halifaxa Spletni seminar z naslovom »Zaščita otrok, mladih ter ranljivih odraslih in potreba po konkretni teologiji otroštva« je pripravila s. Nuala Kenny iz skupnosti sester usmiljenk iz Halifaxa 

Začetek spletnih seminarjev o zaščiti mladoletnih

V ponedeljek, 8. junija, popoldan je potekal prvi izmed štirih spletnih seminarjev, ki so del izpopolnjevanja na področju boja proti zlorabam. Organizira jih Papeška komisija za zaščito mladoletnih v sodelovanju z Mednarodnim združenjem vrhovnih redovnih predstojnic in predstojnikov, Centrom za zaščito mladoletnih Papeške univerze Gregoriana ter italijanskim Modrim telefonom.

s. Leonida Zamuda SL – Vatikan

Seminar v angleščni, španščini, italijanščini in francoščini

Video posnetek spletnega seminarja v angleščini

Tokratno srečanje je pripravila s. Nuala Kenny iz skupnosti sester usmiljenk iz Halifaxa, naslov seminarja pa je bil »Zaščita otrok, mladih ter ranljivih odraslih in potreba po konkretni teologiji otroštva«. Nanj se je prijavilo skoraj 800 udeležencev z vsega sveta, ki so lahko predavanje spremljali v angleščini, španščini, italijanščini in francoščini. Posnetek seminarja je na ogled na spletnih straneh Papeške komisije za zaščito mladoletnih in Mednarodnega združenja vrhovnih redovnih predstojnic (UISG).

Naslednji trije seminarji

Naslednji trije spletni seminarji bodo potekali 18. in 30. junija ter 6. julija. Prvega bo vodil p. Hans Zollner DJ, predsednik Centra za zaščito mladoletnih Papeške univerze Gregoriana, ki bo spregovoril o zaščiti mladoletnih na spletu v času karantene. 30. junija bo na sporedu seminar z naslovom Viktimologija in model varnosti v odnosih, vodil ga bo Gabriel Dy-Liacco, psihoterapevt in član Papeške komisije za zaščito mladoletnih. Zadnjega pa bo vodil profesor Ernesto Caffo, ki je med drugim ustanovitelj in predsednik neprofitne organizacije S.O.S. Modri telefon. Razmišljal bo o skrbi za otroke po karanteni ter o tem, kako je pandemija spremenila naše odnose.

Sodelovanje z redovnicami in redovniki

Več o spletnih seminarjih je v intervjuju za Radio Vatikan povedala Emer McCharty, ki je pri Papeški komisiji za zaščito mladoletnih odgovorna za projekte: »Spletni seminarji, ki jih bomo ponudili vsem tistim, ki danes delajo z otroki, najstniki in ranljivimi odraslimi v Cerkvi, so sad sodelovanja z Mednarodnim združenjem vrhovnih redovnih predstojnic in predstojnikov. Zelo smo veseli, da delamo skupaj s tema dvema cerkvenima stvarnostma, saj se člani Papeške komisije za zaščito mladoletnih že od začetka zavedajo, da moramo iti tja, kjer so danes otroci, najstniki in ranljivi odrasli v Cerkvi. V tem smislu vidimo, da so ženske in moške redovne skupnosti v prvih vrstah in delajo na tem področju. Ko je svet zajela pandemija koronavirusa, se je naše delo nenadoma ustavilo. Dejavni smo bili v različnih stvarnostih v državah po vsem svetu, predvsem v obliki tečajev formacije o zaščiti mladoletnih za škofe, formatorje in vzgojitelje. Naši člani niso mogli več potovati, vendar pa smo se ob digitalni tehnologiji zavedeli, da to ne pomeni, da moramo prenehati z vsemi našimi prizadevanji za krajevne Cerkve ter z njimi.«

Pomen razumevanja teologije otroštva

McChartyjeva je nato spregovorila o pomenu teme prvega spletnega seminarja: »Naši člani so v vseh petih letih obstoja Komisije poudarjali, da je potrebno skupno prizadevanje, da bi poglobili naše poznavanje in razumevanje teologije otroštva, kakor je predstavljena v Svetem pismu ter v živem učiteljstvu Cerkve. To pa zato, ker vsa naša prizadevanja, naše politike, predpisi, vzgojni in formativni dogodki ter predavanja nič ne koristijo, če ne razumemo, da je zaščita mladoletnih in ranljivih oseb sestavni del tega, da smo katoličani in kristjani. Zato potrebujemo teološko misel in jezik. Nismo edini, ki smo prepoznali, da je to nujno potrebno. Tudi druge stvarnosti, teologi, ekleziologi na drugih koncih sveta nadaljujejo z raziskavami na tem področju. Center za zaščito mladoletnih na Gregoriani je začel z organizacijo delavnice te vrste, katere namen je bil poglobiti teološki vidik. Žal je zaradi pandemije tudi to prestavljeno. Zato smo želeli začeti ta spletni seminar prav na začetku. Kaj nas je naučil Jezus? Kaj nam Jezus pravi o našem poslanstvu, ko otroke postavi v prvi plan.«   

Kaj je bilo storjeno v preteklem letu, kako naprej

Ob koncu intervjuja je McChartyjeva odgovorila na vprašanji, kateri koraki so bili storjeni v dobrem letu, odkar je v Vatikanu potekalo srečanje o zaščiti mladoletnih, ter kaj je še potrebno narediti v prihodnosti: »Zelo smo zadovoljni, da je papež Frančišek sprejel našo prošnjo glede srečanja z voditelji škofovskih konferenc z vsega sveta, da bi se bolj zavedali, da je zaščita mladoletnih prioriteta v današnji Cerkvi. Kadar nekdo želi presojati uspeh določenega načrta, poti, napora na podlagi predpisov, sporazumov, struktur, je že na začetku prikrajšan, saj gre pri zaščiti mladoletnih v Cerkvi za pot, ki jo je potrebno neprenehoma obnavljati. Nikoli ne smemo misliti, da smo že dosegli cilj, nikoli! Zelo se je pomembno zavedati, da moramo biti vedno čuječi, da se moramo vedno izpopolnjevati glede zaščite mladoletnih. V preteklem letu smo videli, da je bila oblikovana operativna delovna skupina (task force), katere naloga je iti na teren, kjer je potrebno pomagati različnim cerkvenim strukturam oblikovati in izvajati njihove politike. Videli smo tudi objavo dokumenta »Vos estis lux mundi« (Vi ste luč sveta), ki je formativen, pomemben, bistven za večje osveščanje, vendar pa vse to ne zadošča. Zakoni niso dovolj,  potrebno je spreobrnjenje oseb, da bi razumeli, da je zaščita mladoletnih del našega obstoja. Zato je pomembno iti tja, kjer so otroci, najstniki in mladi v Cerkvi, v šolah, v bolnišnicah, sirotišnicah, ki jih vodijo osebe, ki so del cerkvenih stvarnosti. Na razpolago želimo dati svoja sredstva in sposobnosti za to, da bi bili otroci in ranljivi odrasli zaščiteni ter bi bili tudi na prvem mestu v naših mislih.«  

Torek, 9. junij 2020, 12:32