Išči

Kongres o pastorali starostnikov z naslovom »Bogastvo let«

Dikasterij za laike, družino in življenje pripravlja prvi mednarodni kongres o pastorali starostnikov.

Andreja Červek – Vatikan

V Rimu bo od 29. do 31. januarja 2020 potekal prvi mednarodni kongres o pastorali starostnikov na temo Bogastvo let. Organizira ga Dikasterij za laike, družino in življenje. Program, ki vsebuje vrsto predavanj različnih strokovnjakov, je tematsko razdeljen na tri dele: Cerkev ob ostarelih, Družina in ostareli ter Poklicanost starostnikov. O dogodku je za Vatican News spregovoril kardinal Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikasterija za laike, družino in življenje.

Z osrednjo temo prvega mednarodnega kongresa o pastorali starostnikov Bogastvo let, se je želelo v ospredje postaviti pomembnost življenjske izkušnje, ki ostarelim osebam nedvomno pripada. »V Cerkvi so ponekod starostniki bili včasih nekoliko pozabljeni,« je dejal kardinal Farrell. Predvsem v razvitih državah ostarele osebe pogosto živijo zelo samotno življenje in so včasih postavljene na stran. Papež govori o kulturi odmetavanja, kar pomeni, da so starostniki odrinjeni na obrobje. »To, kar se včasih zgodi v nekaterih naših župnijah, škofijah, se zgodi vsepovsod. Ostarele osebe so včasih obravnavane kot breme: breme za družino, breme za družbo in breme za Cerkev. Ta filozofija življenja jih na nek način postavi na stran. A v resnici morajo biti so-protagonisti ravno zaradi svoje velike izkušnje, ki jo imajo zahvaljujoč mnogim letom življenja.«

Da morajo starostniki biti protagonisti, po Farrellovem prepričanju pomeni, da zanje moramo skrbeti: »V vseh naših župnijah moramo imeti programe, ki so namenjeni oskrbi in podpori starostnikov. Kakšen učinek bi imelo na nas, če bi se čutili zapuščene, del družine, ki pa je razpršena na vse strani, in smo torej v resnici sami v svetu, ki se stalno spreminja, v svetu, kjer se osebe neprestano selijo iz ene države v drugo? Mladi se premikajo sem in tja, odhajajo od svojih družin. Zato lahko nastane težka situacija. Da pa bi starostniki postali protagonisti, je nujno, da jih Cerkev doseže in zanje poskrbi,« je dejal Farrell in dodal, da je to tudi eden od povodov za organizacijo kongresa.

Pomembno je, da Cerkev izkoristi dolgoletne življenjske izkušnje ostarelih oseb, je izpostavil Farrell, pri tem pa mislil na potrebo, da Cerkev danes mlade vzgaja v veri s pomočjo starih staršev. »Generacije sedanjih trideset, štirideset in celo petdeset letnikov ne poznajo dobro vere, medtem ko osebe, ki so mnogo let živele v veri, lahko ponudijo zares veliko, mi pa moramo iz njih narediti protagoniste v središču Cerkve. Ne v smislu 'pomembnosti', ampak predvsem v smislu, da se jim pomaga najti smisel življenja v stvarnosti današnjega sveta.«

Audio
Ponedeljek, 27. januar 2020, 14:41