Išči

Papež župnijskim celicam za evangelizacijo: Obnoviti potrebo po srečanju

Člane župnijskih celic za evangelizacijo je papež Frančišek spodbudil k poživitvi življenja župnijskih skupnosti. Kot je dejal, je nujno obnoviti potrebo po srečanju, da bi dosegli osebe tam, kjer živijo in delajo.

Andreja Červek –Vatikan

»Postavil sem vas, da greste in obrodite sad in da vaš sad ostane« (Jn15,16). S temi Jezusovimi besedami je papež Frančišek začel govor med srečanjem s člani župnijskih celic za evangelizacijo. Približno šest tisoč se jih je zbralo v vatikanski dvorani Pavla VI. in prisluhnilo papeževi spodbudi, naj vztrajajo pri svojem delu in si še naprej prizadevajo oživiti življenje župnijskih skupnosti.

Gospod obljublja, da sadovi bodo, ne da jih bomo videli

Kot je dejal sveti oče, je Gospod Jezus svojim učencem zapustil zahteven nauk: »To je klic, kateremu ni mogoče ubežati, ko srečamo Gospoda in nas osvoji njegov evangelij. Seveda Jezus ni rekel svojim učencem, da bodo videli sadove svojega dela. Samo zagotovil jim je, da bodo sadovi ostali. Ta obljuba velja tudi za nas. Človeško je misliti, da bi po velikem delu radi videli tudi sadove našega truda. Pa vendar evangelij nas usmerja v drugo smer.«

Papež je nadaljeval, da Jezus ni dal popusta svojim učencem, ko je govoril o radikalnosti, s katero mu je treba slediti. Rekel je: »Ko naredite vse, kar vam je bilo ukazano, govorite: ›Nekoristni služabniki smo; naredili smo, kar smo bili dolžni narediti.‹« (Lk 17,10). A če je naš napor za oznanjevanje evangelija popoln in smo vedno pripravljeni, potem se perspektiva spremeni. O tem nam govori neka druga prilika, ko Jezus pravi: »Blagor tistim služabnikom, ki jih bo gospodar ob svojem prihodu našel budne! Resnično, povem vam: Opasal se bo in jih posadil za mizo. Pristopil bo in jim stregel« (Lk 12,37). »Velikokrat se z roko dotaknemo, kako velika in neskončna je Božja ljubezen do nas! Če smo zvesti in budni, nam On daje videti sadove našega dela,« je zatrdil Frančišek.

Rodovitnost župnijskih celic za evangelizacijo

Izpostavil je, da zgodovino župnijskih celic za evangelizacijo lahko z lahkoto umestimo v ta kontekst: »Rodovitnost vašega prizadevanja se odraža v množenju celic, ki so že prisotne na mnogih koncih sveta. Nikoli se ne utrudite slediti potem, ki jih Duh Gospoda Vstalega postavlja pred vas. Ne zavira naj vas noben strah pred novim in vaš korak naj ne upočasnjujejo težave, ki so neizogibne na poti evangelizacije. Ko smo učenci misijonarji, se navdušenje ne more nikoli zmanjšati! Pri naporu naj vas podpira molitev, obrnjena na Svetega Duha, ki je Tolažnik; v slabosti čutite moč skupnosti, ki nikoli ne dovoli, da bi bili prepuščeni samim sebi.«

Rodovitnost daje Božja beseda

Naše župnije so preplavljene z mnogimi iniciativami, ki pa pogosto ne posežejo dovolj globoko v življenje oseb. »Tudi vam je zaupana naloga, da predvsem v tem času poživite življenje naših župnijskih skupnosti. To bo mogoče v takšni meri, v kakršni bodo postale kraji poslušanja Božje besede in obhajanja skrivnosti njegove smrti in vstajenja. Samo začenši pri tem, lahko rečemo, da bo delo evangelizacije postalo učinkovito in rodovitno, zmožno roditi sadove. Žal pa so se iz mnogih razlogov številni oddaljili od naših župnij. Nujno je torej, da obnovimo potrebo po srečanju, da bi dosegli osebe tam, kjer živijo in delajo. Če smo v svojem življenju srečali Kristusa, ga torej ne moremo ohranjati samo zase. Odločilno je, da to izkušnjo delimo tudi z drugimi. To je glavna pot evangelizacije.«

Srečanje kot sad krščanske ljubezni spremeni življenje

Papež je zbrane spodbudil, naj ne pozabijo, da je vsakokrat, ko srečajo nekoga, v igri resnična zgodba, ki lahko spremeni življenje osebe. Ne gre za prozelitizem, ampak za pričevanje. »Vedno je bilo tako,« je pripomnil. »Ko je Jezus hodil po obrežju jezera in videl Petra, Andreja, Jakoba in Janeza med delom, je pogled uprl vanje in spremenil njihovo življenje (glej Lk 5,1-11). Ista stvar se ponavlja tudi v naših dneh, ko je srečanje sad krščanske ljubezni, se spremeni življenje, kajti doseže srce oseb in se jih dotakne v globini. Da bi vaše oznanjevanje lahko postalo pričevanje usmiljenja, s katerim bo postalo vidno, da je vsaka pozornost do najmanjših storjena v odnosu do Jezusa, ki se z njimi istoveti« (glej Mt 25,40).

Audio

Photogallery

Fotografije
Ponedeljek, 18. november 2019, 14:22