Căutare

Papa Francisc, la Sf. Liturghie din Nicosia, vineri, 3 decembrie 2021 Papa Francisc, la Sf. Liturghie din Nicosia, vineri, 3 decembrie 2021 

O româncă citește lectura biblică la Sf. Liturghie cu papa Francisc la Atena

O tânără din Comunitatea romano-catolică română din Atena citește prima lectură biblică a Sfintei Liturghii pe care papa Francisc o prezidează duminică, 5 decembrie 2021, la Atena: a spus într-un interviu pentru Vatican News – Radio Vatican păstorul de suflete al comunității, pr. Cristian Gașpal, președinte al Comisiei Pastorale pentru Vizita Papei în Grecia.

Cetatea Vaticanului – Adrian Dancă
4 decembrie 2021 – Vatican News. O româncă din Comunitatea catolică de la Atena citește prima Lectură la Sfânta Liturghie pe care papa Francisc o celebrează duminică, 5 decembrie a.c., la Atena: a spus pr. Cristian Gașpal, parohul Comunității romano-catolice a românilor din capitala Greciei și președinte al Comisiei Pastorale pentru Vizita Papei în Grecia. Sfântul Părinte a încheiat sâmbătă etapa cipriotă a celei de-a 35-a călătorii apostolice internaționale și, câteva ore mai târziu a ajuns în Grecia, unde rămâne până luni, 6 decembrie.

Redacția Română Vatican News - Radio Vatican l-a contactat la Atena pe pr. Cristian Gașpal, preot ”fidei donum” din dieceza de Iași, cerându-i să transmită ascultătorilor noștri așteptările și pregătirile Comunității în legătură cu vizita papei Francisc din aceste zile.

Vă oferim aici, în transcrierea noastră de lucru, interviul realizat cu pr. Cristian Gașpal:

VN: Lăudat să fie Isus Christos!
Pr. Gașpal: În vecii vecilor! Amin!

VN: Sunteți de câțiva ani buni la Atena și ați primit o responsabilitate importantă pentru pregătirea vizitei pe care papa Francisc o efectuează în Grecia în zilele 4-6 decembrie a.c. Cum participă Comunitatea romano-catolică a românilor din Atena la vizita Sfântului Părinte?
Pr. Gașpal: Comunitatea catolică română din Atena este o comunitate relativ mică. La început, acum aproape 15 ani, erau vreo 530, iar acum sunt mai puțin de 250 de credincioși în Atena. Deși este o comunitate relativ mică, este o comunitate prezentă, vie, iar credincioșii noștri sunt bine văzuți în toate comunitățile noastre și se implică activ. Referitor la această implicare, pe care credincioșii noștri o au în diferite parohii, dar în special în parohia ”Sfântul Fancisc”, din zona Kamaterou, unde avem comunitatea noastră dedicată Sfântului Anton de Padova, catolicii noștri participă și la vizita Sfântului Părinte Papa Francisc în mod activ. Câțiva dintre ei sunt implicați în diferite parohii, la diferite niveluri. Acum, în mod deosebit, pentru această celebrare va fi prezentă o tânără din Hârlău, care s-a născut în România dar trăiește aici de 18 ani și chiar de curând a avut ziua ei de naștere. Este invitată specială și va citi prima Lectură, în limba greacă, în fața Sfântului Părinte pentru Liturghia solemnă de la [complexul] Megaron Musiki.

VN: Este vorba de Sfânta Liturghie pe care papa o va prezida duminică, 5 decembrie.
Pr. Gașpal: Exact. Sfântul Părinte va celebra [Sf. Liturghie], la care asistă autoritățile locale și invitați din partea Bisericii Ortodoxe, luând parte toți credincioșii din toate parohiile din Atena și din toată Grecia. Sperăm să participăm cu toții în acest spirit de deschidere, [în acest spirit] ecumenic.

VN: Sunt așteptări mari, bănuim, în societatea elenă și în Biserica Catolică din Grecia, dar care este atmosfera de așteptare din partea Bisericii Ortodoxe Elene, fiind vorba, practic, de a doua vizită a unui pontif la Atena, după vizita Sfântului Ioan Paul al II-lea în 2001.
Pr. Gașpal: Din păcate, relația Bisericii Catolice din Grecia cu Biserica soră Ortodoxă din Grecia e o relație problematică, dar spiritul cu care noi așteptăm vizita papei Francisc în Grecia este unul pozitiv. Spiritul, în general, e pozitiv. Sperăm ca această provocare pe care o lansează Sfântul Părinte Papa Francisc să fie un pas spre deschidere, spre o mai mare înțelegere a catolicilor și, de ce nu, spre unirea tuturor sub aceeași credință.

VN: Cum se prezintă acum Biserica Catolică din Grecia, cum este organizată - câte dieceze, eparhii, rituri, limbi – cum se prezintă, care este acum fața ei?
Pr. Gașpal: Imaginea Bisericii Catolice din Grecia este o imagine poliformă. În Biserica [Catolică] din Grecia sunt patru episcopii catolice de rit latin, o episcopie greco-catolică și o Comunitate armeană catolică. Parohiile sunt prezente în toate regiunile din Grecia, în special pe continent, dar și în foarte multe insule, unde există preoți ”fidei donum”, special veniți, cum sunt și eu. Sunt preoți care și-au oferit serviciul, disponibilitatea lor în slujba credincioșilor catolici din Grecia, dar în special în slujba credincioșilor proveniți din alte țări. Aici, în Grecia, doar 1% din populația greacă este catolică, reprezentând aproximativ 40.000 de catolici. Restul comunității este format din credincioși din alte țări precum Filipine, Polonia, România, din țări din America Latină și din toată Europa, Australia, Noua Zeelandă sau Mexic. Participând ei la Sfânta Liturghie, am observat în comunitatea în care sunt păstor, preot paroh, 27 de naționalități. În acest fel vedem imaginea diversității, dar și a unității, a catolicității. Biserica înseamnă o casă pentru toți, pentru toate națiunile, pentru toți oamenii de diferite culturi, tradiții, cu oameni proveniți din atât de multe și frumoase tradiții din Biserica noastră Catolică, existentă în toată lumea. Este, așadar, o imagine a diversității, o imagine poliformă a unei Biserici în care noi, românii, suntem înserați și ne bucurăm că împreună cu toții, reușim, cel puțin încercăm, să dăm o imagine completă a catolicității, pentru că, de fapt, asta înseamnă Biserica: să fim cu toții frați, uniți în diversitate. Exprimăm credința cu bucurie, aducându-ne fiecare aportul și tradițiile proprii din toate colțurile pământului.

VN: Vă mulțumim pentru amabilitate. Lăudat să fie Isus Christos!
Pr. Gașpal: În vecii vecilor! Amin!

04 decembrie 2021, 19:35