Căutare

Papa Francisc și patriarhul ecumenic Bartolomeu Papa Francisc și patriarhul ecumenic Bartolomeu 

Papa Francisc, patriarhului Bartolomeu: Omenirea are nevoie de apropierea dintre Bisericile noastre

Papa Francisc a trimis o scrisoare patriarhului ecumenic Bartolomeu cu ocazia celor trei decenii de la întronarea acestuia ca arhiepiscop de Constantinopol. ”Apropierea și solidaritatea dintre Bisericile noastre”, scrie papa în mesajul său, ”sunt o contribuție indispensabilă la fraternitatea universală și la justiția socială, de care omenirea are nevoie atât de urgent”.

Cetatea Vaticanului – Adrian Dancă
22 octombrie 2021 – Vatican News. «Dragă frate în Cristos, cu fericita ocazie a celei de-a 30-a aniversări a alegerii tale ca arhiepiscop de Constantinopol și patriarh ecumenic, îți adresez cele mai calde urări de ”La mulți ani!”», scrie papa Francisc într-un mesa de felicitări adresat patriarhului ecumenic Bartolomeu, o urare pe care pontiful o adresează în greacă și latină: ”Χρόνια πολλά! Ad multos annos!”.

”Mă alătur Sfinției Voastre”, spune pontiful, ”în a-i mulțumi Domnului pentru multele binecuvântări revărsate asupra vieții și slujirii Voastre în acești ani și mă rog la Dumnezeu, de la care vin tot darul, ca să vă acorde sănătate, bucurie spirituală și har îmbelșugat pentru a susține orice aspect al înaltei slujiri a Sfinției Voastre”.

”Mă gândesc cu gratitudine față de Dumnezeu la profunda legătură personală, de la timpul inaugurării slujirii mele papale, când m-ați onorat cu prezența Sfinției Voastre la Roma. Cu trecerea timpului, această legătură a devenit o prietenie fraternă alimentată în atâtea întâlniri nu doar la Roma, dar și la Fanar, la Ierusalim, Assisi, Cairo, Lesbos, Bari și Budapesta. După cum s-a văzut limpede, încă o dată, prin participarea Sfinției Voastre la evenimentele desfășurate recent la Roma, unde prezența Voastră a fost deosebit de apreciată, împărtășesc împreună cu Sfinția Voastră înțelegerea responsabilității noastre pastorale comune în fața provocărilor urgente pe care întreaga familie umană le înfruntă în zilele noastre”.

Pontiful și-a exprimat recunoștința sa pentru angajamentul patriarhului ecumenic în domeniul ocrotirii mediului, înțeles drept Creație a lui Dumnezeu, și pentru intervenții lui în această privință din care, recunoaște papa Francisc, ”am învățat și continui să învăț mult”. Odată cu explozia pandemiei și gravele repercusiuni sanitare, sociale și economice, mărturia patriarhului și învățătura lui despre necesitatea convertirii spirituale a omenirii au dobândit ”o relevanță durabilă”.

În fine, papa mulțumește patriarhului ecumenic pentru că a arătat constant calea dialogului, în caritate și în adevăr, drept ”singura cale posibilă pentru reconcilierea dintre cei care cred în Cristos și pentru refacerea comuniunii depline dintre ei”. ”Cu ajutorul lui Dumnezeu”, încheie papa Francisc, ”aceasta este cărarea de-a lungul căreia vom continua cu siguranță să mergem împreună, pentru că apropierea și solidaritatea dintre Bisericile noastre sunt o contribuție indispensabilă la fraternitatea universală și la justiția socială, de care omenirea are nevoie atât de urgent”.  

22 octombrie 2021, 14:04