Căutare

2019.11.18 Cellule Parrocchiali di Evangelizzazione 2019.11.18 Cellule Parrocchiali di Evangelizzazione 

Papa Francisc s-a întâlnit cu membrii Celulelor Parohiale de Evanghelizare

«Sunt bucuros că aţi ales să reveniţi la Roma pentru aniversarea a 30 de ani de la fondare.» Cu aceste cuvinte i-a întâmpinat papa Francisc pe cei aproximativ 6000 de membri ai Celulelor Parohiale de Evanghelizare cu care s-a întâlnit luni, 17 noiembrie, în jurul orei 12, în Aula Paul al VI-lea din Vatican.

Cetatea Vaticanului – A. Mărtinaş

18 noiembrie 2019 – Vatican News. Adresându-se  credincioşilor care au ales să se dedice operei de evanghelizare potrivit învăţăturii lui Isus – «V-am constituit ca să mergeţi şi să aduceţi rod, iar rodul vostru să rămână » (In 15,16) – papa Francisc a explicat că nu putem evita chemarea lui Isus odată ce-l întâlnim pe Domnul şi suntem cuceriţi de Evanghelia sa. «Isus nu a făcut niciodată rabat discipolilor când le-a vorbit despre radicalitatea cu care este necesar să-l urmeze», a spus pontiful, amintind că Isus îi sfătuieşte: "… când faceţi toate cele care vă sunt poruncite, spuneţi: suntem servitori nefolositori, am făcut ceea ce eram datori să facem."

Totodată, pontiful a evidenţiat că implicarea noastră totală în vederea vestirii Evangheliei şi faptul de a fi mereu gata să răspândim Cuvântul, duce la o schimbare de perspectivă exprimată de un fragment din Evanghelia după sfântul Luca: «Fericiţi acei servitori pe care stăpânul îi găseşte veghind atunci când se întoarce! Adevăr vă spun, se va încinge, îi va aşeza la masă şi, venind, îi va servi» (Lc 12,37)   

Papa Francisc: «Istoria voastră de Celule Parohiale de Evanghelizare poate fi cu uşurinţă înscrisă în acest context. Rodnicia angajării voastre se reflectă în înmulţirea Celulelor care, în prezent, există în întreaga lume. Urmaţi neobosit căile pe care Duhului Domnului cel Înviat vi le pune la dispoziţie. Să nu vă înfrâneze nicio teamă de ceea ce este nou, iar dificultăţile inevitabile în viaţa de evanghelizatori să nu încetinească pasul vostru.»

«Parohiile noastre sunt invadate de numeroase iniţiative care, deseori, nu au o implicaţie profundă în viaţa persoanelor», a continuat pontiful, oprindu-se asupra necesităţii revigorării – mai ales în această perioadă – a vieţii comunităţilor noastre parohiale.

Papa Francisc: «Nu uitaţi că, ori de câte ori întâlniţi pe cineva , aveţi de a face cu o istorie adevărată care poate schimba viaţa unei persoane», a evidenţiat papa Francisc, îndemnându-i pe membrii Celulelor Parohiale de Evanghelizare să facă din propria vestire a Evangheliei o mărturie a milostivirii, un semn al atenţiei avută de Isus faţă de cei din urmă.» 

18 noiembrie 2019, 12:34