Căutare

2019.06.26 Udienza Generale 2019.06.26 Udienza Generale 

Comunitățile noastre, spații de întâlnire cu Dumnezeu, nu pentru vorbirea de rău: papa Francisc

La cateheza audienței generale de miercuri, 26 iunie 2019, papa Francisc a continuat seria dedicată primei comunități creștine unde, spune autorul sacru, creștinii ”erau stăruitori în învățătura apostolilor și în comuniunea fraternă, la frângerea pâinii și la rugăciune” (Fap 2,42). La finalul catehezei, pontiful a amintit de apropierea sărbătorii Inimii Preasfinte a lui Isus.

Cetatea Vaticanului – A. Dancă
26 iunie 2019 – Vatican News
. Să cerem în rugăciune ca Duhul Sfânt ”să facă din comunitățile noastre locuri în care să primim și să practicăm viața cea nouă, locuri în care să-l întâlnim pe Dumnezeu și pe frați, locuri deschise către Ierusalimul ceresc”. Este îndemnul final prin care papa Francisc a încheiat cateheza audienței generale de miercuri, prezentată în fața a zeci de mii de romani și pelerini prezenți în cursul dimineții în Piața San Pietro. La saluturile finale, Sfântul Părinte a amintit de apropiata sărbătoare a Inimii Preasfinte a lui Isus și a cerut sprijinul rugăciunilor pentru preoți și pentru slujirea sa petrină.

De adăugat aici o informare necesară pentru toți ascultătorii emisiunilor noastre, dar și pentru pelerinii care vor veni la Roma în perioada imediat următoare. Potrivit unui comunicat al Sălii de Presă a Sf. Scaun, audiențele generale de miercuri sunt suspendate pe timpul lunii iulie, urmând să fie reluate în luna august.

Cateheza de astăzi a început cu proclamarea unei pericope din cartea Faptele Apostolilor (2,42.44-45) despre viața comunității primare de la Ierusalim, unde primii creștini ”erau stăruitori în învățătura apostolilor și în comuniunea fraternă, la frângerea pâinii și la rugăciune”. Aceste patru trăsături ale primei comunități, dar și ale creștinului din orice timp, au constituit, de fapt, tema catehezei de astăzi, a patra din seria dedicată cărții Faptele Apostolilor.

”Rodul Rusaliilor, puternica revărsare a Spiritului lui Dumnezeu asupra primei comunități creștine”, a remarcat papa la cateheza audienței generale, ”a fost faptul că numeroase persoane și-au simțit inima străpunsă de vestea cea bună – kerygma – a mântuirii în Cristos și și-au dat adeziunea față de El în mod liber, convertindu-se, primind botezul în numele său și primind la rândul lor darul Duhului Sfânt”. Potrivit scrierilor sacre, aproximativ trei mii de persoane au intrat în acea fraternitate, iar căldura credinței lor în Cristos a făcut din viața lor ”teatrul lucrării lui Dumnezeu”, care se manifestă săvârșind minuni și semne prin intermediul apostolilor. ”Neobișnuitul devine obișnuit”, a subliniat pontiful, ”iar viața de zi cu zi devine spațiul manifestării lui Cristos cel viu”.

Evanghelistul Luca, pe care tradiția exegetică îl consideră autorul cărții Faptele Apostolilor, ne ajută să vedem viața internă a bisericii de la Ierusalim drept ”paradigmă a comunității creștine, icoană a unei fraternități care fascinează, ce nu trebuie nici mitizată, nici minimalizată” (cf. Fap 2,42). ”Creștinii ascultă cu stăruință așa numita didaché, învățătura apostolilor, practică o înaltă calitate de relații interpersonale, inclusiv prin comuniunea bunurilor spirituale și materiale, celebrează memorialul Domnului prin Euharistie, frângerea pâinii, și dialoghează cu Dumnezeu în rugăciune”.
Papa Francisc: «Spre deosebire de societatea umană, unde există tendința de a urmări propriile interese făcând abstracție sau chiar în detrimentul celorlalți, comunitatea celor care cred scoate în afara legii individualismul pentru a favoriza împărțirea bunurilor și solidaritatea. Nu este loc pentru egoism în sufletul unui creștin: dacă inima ta este egoistă, nu ești creștin, ești mundan care cauți numai favorul tău, profitul tău. Luca ne spune că cei care credeau stăteau împreună (2,42). Proximitatea și unitatea sunt stilul celor cred: aproape, preocupați unul de celălalt, nu pentru a-l vorbi de rău pe celălalt, ci pentru a-l ajuta, pentru a se apropia de celălalt».

La baza acestei realități, a spus mai departe Sfântul Părinte, se află ”harul baptismal”, care revelează legătura strânsă dintre cei care sunt frați în Cristos și sunt chemați să împartă cu ceilalți, să se identifice cu ceilalți și să dăruiască ”după nevoia fiecăruia” (Fap 2,45).

Tocmai pentru că alege calea comuniunii și a atenției față de cei nevoiași, această fraternitate, care este Biserica, poate să trăiască o autentică viață liturgică. «În fiecare zi – se citește în textul sacru – stăruiau împreună în templu, frângeau pâinea în casele lor și primeau hrana cu bucurie și cu inimă curată. Îl lăudau pe Dumnezeu și aveau trecere în fața întregului popor» (Fap 2, 46-47).

Amintind, în fine, că textul biblic de referință ne spune că Domnul însuși garantează în orice epocă creșterea comunității (cf. Fap 2,47), papa a încheiat cateheza cu îndemnul de a cere în rugăciune Duhului Sfânt ”să facă din comunitățile noastre locuri în care să primim și să practicăm viața cea nouă, faptele de solidaritate și de comuniune, locuri în care liturgiile să fie întâlnire cu Dumnezeu, care devine comuniune cu frații și surorile, locuri care să fie deschise către Ierusalimul ceresc”.

La saluturile finale, papa a menționat participanții la capitlul general al mai multor ordine și congregații călugărești, precum și cei de la simpozionul de studii organizat de Congregația pentru cler. În fine, a îndreptat atenția romanilor și pelerinilor spre o îndrăgită sărbătoare creștină:
Papa Francisc: «Îndrept un gând special spre cei tineri, cei în vârstă, bolnavi și soții recent căsătoriți. Vinerea viitoare (28 iunie a.c. – n.r.) vom celebra solemnitatea Preasfintei Inimi a lui Isus. Îi îndemn pe toți să-și îndrepte privirea spre acea Inimă și să-i imite simțămintele adevărate. Rugați-vă pentru toți preoții și pentru slujirea mea petrină, pentru ca orice activitate pastorală să fie impregnată de iubirea pe care Cristos o are față de orice om».

26 iunie 2019, 10:58