Căutare

Vatican News
2018.10.24 synod2018 2018.10.24 synod2018 

Sinod 2018. Scrisoare a tinerilor pentru papa Francisc: suntem alături de tine

În seara de vineri, 26 octombrie a.c., tinerii care participă la Sinod în calitate de auditori, cu drept la cuvânt dar nu de vot, i-au înmânat Sfântului Părinte o scrisoare de susținere. Tinerii promit să-și îndeplinească partea care le revine și să se roage zilnic pentru papa Francisc.

Cetatea Vaticanului – A. Dancă
27 octombrie 2018 – Vatican News. ”La încheierea acestui Sinod vrem să-ți spunem că suntem alături de tine și de episcopii Bisericii noastre, chiar și în momentele de dificultate”: afirmă grupul de tineri care a participat la actuala adunare sinodală în calitate de auditori – cu drept la cuvânt dar nu de vot – în scrisoarea înmânată Sfântului Părinte în seara de vineri, 26 octombrie 2018. Oferim mai jos în traducerea noastră de lucru scrisoarea tinerilor:

«Dragă Sfinte Părinte,

Noi, tinerii, participanți la Sinod, ne folosim de această ocazie ca să-ți arătăm recunoștința și bucuria noastră pentru că ne-ai acordat spațiu ca să facem împreună această mică parte de istorie. Ideile noi au nevoie de spațiu și tu ni l-ai acordat. Lumea de astăzi, care ne prezintă nouă, tinerilor, oportunități inedite împreună cu multe suferințe, are nevoie de noi răspunsuri și de noi energii de iubire. Are nevoie să regăsească speranța și să trăiască fericirea pe care o simți mai mult atunci când dăruiești decât atunci când primești, lucrând pentru o lume mai bună.

Noi vrem să afirmăm că împărtășim visul tău: o Biserică în ieșire, deschisă față de toți, mai ales față de cei mai slabi, o Biserică spital de campanie. Suntem deja parte activă a acestei Biserici și vrem să ne angajăm mai departe de o manieră concretă ca să facem mai bune orașele și școlile noastre, domeniul socio-politic și mediile de muncă, răspândind o cultură a păcii și a solidarității și punându-i în centru pe cei săraci, în care Isus însuși se recunoaște.

La încheierea acestui Sinod vrem să-ți spunem că suntem alături de tine și de episcopii Bisericii noastre, chiar și în momentele de dificultate. Te rugăm să continui drumul pe care l-ai început și îți promitem susținerea noastră deplină și rugăciunea noastră zilnică».

27 octombrie 2018, 13:17