Căutare

2018.06.28 Patriarcato Ecumenico di Costantinopoli CPF 2018.06.28 Patriarcato Ecumenico di Costantinopoli CPF 

Tot mai multe ocazii de rugăciune, de acţiune comună şi de vestire a unicei Evanghelii

Papa Francisc a acordat joi, 28 iunie, o audienţă delegaţiei Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol, cu ocazia solemnităţii Sfinţii Apostoli Petru şi Paul, din 29 iunie.

Anca Mărtinaş – Cetatea Vaticanului

28 iunie – Vatican News. Sfântul Părinte a primit în audienţă delegaţia Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol care, potrivit tradiţiei, a venit la Roma cu ocazia solemnităţii Sfinţii Apostoli Petru şi Paul. Adresându-se delegaţiei, Sfântul Părinte şi-a exprimat bucuria întâlnirii acesteia, ca semn al crescândei comuniuni care leagă Biserica Catolică de Patriarhatul Ecumenic.

Pontiful a evidenţiat că amintirea apostolilor şi a învăţăturii lor înseamnă '"a aminti rădăcinile comune pe care se înalţă Bisericile noastre surori, dar şi a deveni conştienţi de misiunea comună în slujba Evangheliei", atrăgând totodată atenţia asupra unei progresive "înnegurări a credinţei".

Papa Francisc: «În multe societăți care se considerau creștine prin tradiţie, alături de exemple strălucitoare de fidelitate față de Domnul Isus Cristos, se asistă la o progresivă înceţoşare a credinței creștine, care nu mai are efecte asupra deciziilor individuale şi publice. Disprețul față de demnitatea persoanei umane, idolatria banilor, răspândirea violenței, absolutizarea științei și tehnologiei, exploatarea nechibzuită a resurselor naturale sunt câteva dintre cele mai importante semne ale unei realități tragice, în faţa cărora nu ne putem resemna. 
Sunt întru totul de acord cu ceea ce Patriarhul Ecumenic, Sanctitatea Sa Bartholomeu a spus în discursul adresat în cursul vizitei sale recente la Roma, pentru a participa la conferința internațională cu tema "Noi politici și stiluri de viață în era digitală": «Respingem expresia cinică 'Nu există alternativă' [...]. Este inacceptabil ca forme alternative de dezvoltare și forţa solidarităţii sociale şi a justiţiei să fie ignorate şi calomniate. Bisericile noastre pot crea noi posibilități de transformare pentru lumea noastră. De fapt, Biserica însăşi este un eveniment de transformare, de împărţire cu celălalt, de iubire și de deschidere. [...] În Bisericile noastre, experimentăm certitudinea binecuvântată că viitorul nu-i aparține lui "a avea", ci-i aparţine lui "a fi", nu aparţine lăcomiei, ci generozităţii; nu individualismului şi egoismului, ci comuniunii şi solidarităţii; nu aparţine diviziunii, ci iubirii". »

Sfântul Părinte a primit în audienţă delegaţia Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol

Papa Francisc şi-a exprimat speranţa înmulţirii ocaziilor de rugăciune, de acţiune comună şi de vestire a unicei Evanghelii a Domnului nostru Isus Cristos "pe care am primit-o prin predicarea apostolilor, pentru a experimenta mereu şi tot mai mult unitatea care, prin harul lui Dumnezeu, ne uneşte deja".

28 iunie 2018, 11:53