Căutare

Vatican News
VATICAN-POPE-ANGELUS VATICAN-POPE-ANGELUS 

Regina Coeli. Papa Francisc: Isus, Bunul păstor, ne acceptă așa cum suntem ca să ne mântuiască

”Când în comunitățile noastre se răcește dorința de a trăi legătura cu Isus, de a asculta glasul său și de a-L urma cu credincioșie, este inevitabil să predomine alte moduri de gândire și trăire care nu sunt coerente cu Evanghelia. Maria, maica noastră, să ne ajute să maturizăm o relație tot mai puternică cu Isus”.

Adrian Dancă – Cetatea Vaticanului

RV 22 apr 2018. La rugăciunea ”Regina Coeli”, recitată de la fereastra apartamentului pontifical din Palatul Apostolic având alături patru dintre preoții nou sfințiți, papa Francisc a făcut un comentariu la evanghelia duminicii, după ritul roman sau latin, numită prin tradiție ”Duminica Bunului Păstor”. La saluturile finale, pontiful și-a exprimat îngrijorarea pentru recentele violențe din Nicaragua, îndemnând părțile implicate la simțul răspunderii și al dialogului, și a menționat că în această duminică se marchează Ziua mondială de rugăciune pentru vocații.

”Liturgia celei de-a patra duminici a Paștelui”, a remarcat Sfântul Părinte, ”continuă propunerea de a ne ajuta să redescoperim identitatea noastră de discipoli ai Domnului înviat”. Episodul din prima lectură a duminicii amintește, împreună cu Sfântul apostol Petru, că numai în Isus este mântuirea pentru că ”nu este niciun alt nume sub cer dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiți” (Fap 4,12). Vindecarea unui olog de la poarta templului, pentru care apostolul trebuia să dea cont înaintea sinedriului, devine o importantă ocazie de mărturie pentru numele lui Isus, în numele căruia omul bolnav a fost însănătoșit. ”Dar cine este Cristos care vindecă? În ce constă a fi vindecați de El? De ce fel de boală ne vindecă? Și prin ce atitudini?”. Răspunsul, a notat papa Francisc, îl găsim în evanghelia de astăzi, în care Isus spune: ”Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își dă viața pentru oi” (Ioan 10,11).

Papa Francisc: «Această autoprezentare a lui Isus nu poate fi redusă la o sugestie emotivă, fără niciun efect concret! Isus vindecă prin faptul de a fi păstor care își dă viața. Dându-și viața pentru noi, Isus spune fiecăruia în parte: ”Viața ta valorează atât de mult pentru mine încât pentru a o salva mă dăruiesc cu totul pe mine însumi!”. Tocmai faptul că-și dă viața îl face Bunul Păstor prin excelență, Cel care vindecă, Cel care ne permite să trăim o viață frumoasă și roditoare».

Isus amintește și condițiile prin care ne poate vindeca și poate să ne facă viața plină de bucurie și de roade: ”Eu sunt păstorul cel bun. Eu le cunosc pe ale mele și ale mele mă cunosc pe mine, așa cum mă cunoaște Tatăl și eu îl cunosc pe Tatăl” (Ioan 10,14-15). Aici, a subliniat Sfântul Părinte, ”Isus nu vorbește de o cunoaștere intelectivă, ci de o relație personală, de predilecție, de tandrețe reciprocă, oglindire a înseși relației intime de iubire dintre El și Tatăl. Aceasta este atitudinea prin care se realizează o legătură vie cu Isus: a se lăsa cunoscut de El. A nu se închide în sine, a se deschide Domnului pentru ca El să mă cunoască”.

Papa Francisc: «El este atent la fiecare dintre noi, cunoaște în profunzime inima noastră, cunoaște calitățile și defectele noastre, cunoaște proiectele pe care le-am îndeplinit și speranțele care au rămas dezamăgiri. Dar ne acceptă așa cum suntem, chiar cu păcatele noastre, ca să ne vindece, să ne ierte, și ne conduce cu iubire ca să putem parcurge chiar și cărările abrupte fără să ne rătăcim pe cale. Ne însoțește El».

În fine, Pontiful a amintit că la rândul nostru, ”suntem chemați să-l cunoaștem pe Isus, ceea ce presupune o întâlnire cu El, o întâlnire care să aprindă dorința de a-L urma renunțând la atitudinile autoreferențiale pentru a o lua pe drumuri noi, indicate de Cristos însuși și deschise spre orizonturi largi. Când în comunitățile noastre se răcește dorința de a trăi legătura cu Isus, de a asculta glasul său și de a-L urma cu credincioșie, este inevitabil să predomine alte moduri de gândire și trăire care nu sunt coerente cu Evanghelia. Maria, maica noastră, să ne ajute să maturizăm o relație tot mai puternică cu Isus”.

Primiți la final și Binecuvântarea apostolică a papei Francisc, invocată duminică la rugăciunea mariană pascală ”Bucură-te, regina cerului”, binecuvântare ce ajunge prin mass-media la toți cei care o primesc în spirit de credință.

01 mai 2018, 17:53