Căutare

Vatican News
26-04-2018 Vescovi della Nigeria 26-04-2018 Vescovi della Nigeria 

Nigeria. Episcopii denunță islamizarea planificată a țării

”Vă cer să vă rugați pentru noi și să faceți cunoscute cele ce se întâmplă comunității noastre. Faceți în așa fel încât să se ridice mai multe glasuri în apărarea noastră. Nigeria face parte din Organizația Națiunilor Unite și nu putem fi abandonați și izolați de lume. Occidentul trebuie să facă mai mult pentru protecția noastră”, a spus mons. Wilfred Chikpa Anagbe, episcopul diecezei de Makurdi, în Nigeria.

Adrian Dancă - Cetatea Vaticanului

RV 27 apr 2018. Aflat în aceste zile la Roma cu ocazia vizitei ”ad Limina Apostolorum”, episcopul diecezei de Makurdi, în Nigeria, a spus că ”există în mod cert un plan de islamizare a regiunilor creștine” din această țară. Într-o declarație pentru asociația «Ajutor Bisericii care Suferă», mons. Wilfred Chikpa Anagbe, episcopul nigerian în dieceza căruia a avut loc cel mai recent atac al militanților islamici, a afirmat că ”există o agendă clară, un plan de islamizare a regiunilor majoritar creștine din așa numita «Middle Belt» nigeriană”.

Atacul a avut loc în dimineața de 24 aprilie a.c. și a fost îndreptat asupra bisericii parohiale din Mbalom, un sat din statul Benue. Prelatul a avut ieri întâlnirea de grup cu papa Francisc, în cadrul vizitei ”ad Limina”, și a spus că pontiful ”urmărește cu atenție și participare evoluția situației din țara noastră și mi-a adresat cele mai sincere condoleanțe”. Din păcate, a mai spus prelatul, bilanțul victimelor este încă provizoriu, iar mai multe familii au fost date dispărute. ”Au fost uciși, printre alții, și doi preoți de-ai noștri”, a mai spus episcopul nigerian, ”pr. Joseph Gor și pr. Felix Tyolaha, împreună cu cel puțin 17 credincioși, în timpul Sfintei Liturghii de la ora 6.00 dimineață”.

Printre victimele recunoscute se aflau catiheta parohiei și președinta consiliului parohial, ambele mame de familie, precum și directorul singurei școli gimnaziale din sat. Incidentul armat nu este însă unul izolat. Potrivit episcopului nigerian, din ianuarie anul curent nu mai puțin de 11 parohii din dieceza sa au fost atacate, dar au avut loc numeroase atacuri și pe întregul teritoriu al statului Benue, unde creștinii sunt în proporție de 99%. Pe 18 ianuarie a.c. a fost descoperită o groapă comună cu 72 de trupuri neînsuflețite.

Autoritățile consideră că atacurile sunt comise de păstorii islamiști de etnia fulani. ”De data aceasta nu este vorba de Boko Haram”, a spus episcopul nigerian, ”chiar dacă unii dintre păstorii fulani s-au alăturat în trecut la această sectă islamică, dar ambele grupări urmăresc același lucru: islamizarea întregii regiuni”.

”Vă cer să vă rugați pentru noi și să faceți cunoscute cele ce se întâmplă comunității noastre. Faceți în așa fel încât să se ridice mai multe glasuri în apărarea noastră. Nigeria face parte din Organizația Națiunilor Unite și nu putem fi abandonați și izolați de lume. Occidentul trebuie să facă mai mult pentru protecția noastră”, a mai spus mons. Wilfred Chikpa Anagbe, episcopul diecezei de Makurdi, în Nigeria.

01 mai 2018, 13:55