Căutare

2020.01.13 S. E. AUREL PERCA, ARCIVESCOVO METROPOLITA DI BUCAREST (ROMANIA) 2020.01.13 S. E. AUREL PERCA, ARCIVESCOVO METROPOLITA DI BUCAREST (ROMANIA) 

Mons. Percă, la începutul slujirii în București: unitate creștină, socială și europeană

La finalul Sfintei Liturghii prin care, sâmbătă, 11 ianuarie 2020, a inaugurat noua sa slujire episcopală la București, mons. Aurel Percă a adresat invitaților câteva cuvinte de salut și mulțumire. Ne oprim aici asupra lor pentru că în aceste saluturi noul arhiepiscop mitropolit exprimă succint aspirațiile slujirii sale în relațiile cu celelalte confesiuni și cu instituțiile statului.

Cetatea Vaticanului – A. Dancă
13 ianuarie 2020 – Vatican News
. ”Împreună cu dumneavoastră, invoc ocrotirea maternă a Preacuratei Fecioare Maria, Maica Bisericii, împreună cu ocrotirea Sfântului Iosif, patronul acestei catedrale, semn de unitate pentru toți credincioșii din arhidieceză; ei să ne ajute ”Să mergem toți împreună” în trăirea credinței, însoțiți și de mijlocirea Fericiților Vladimir Ghica și Anton Durcovici”. Sunt cuvintele prin care noul arhiepiscop mitropolit de București, mons. Aurel Percă, a încheiat seria de saluturi adresate invitaților săi de la Sf. Liturghie de inaugurare a noii sale slujiri, celebrată sâmbătă, 11 ianuarie 2020, în catedrala Sf. Iosif din Capitală.

Dacă omilia celebrării euharistice s-a bucurat de o bună difuzare în mass-media (vezi AUDIO mai jos, prin amabilitatea Biroului de Presă al Arhiepiscopiei), considerăm că sunt la fel de importante și saluturile, scurte și semnificative, adresate de mons. Percă invitaților săi din catedrală, atât reprezentanților religioși cât și celor politici.

Mons. Aurel Percă: predica din 11 ianuarie 2020

”O Europă sub călăuzirea Duhului Sfânt”

”Eminențele Voastre”, a spus în salutul adresat în italiană cardinalilor Jean-Claude Hollerich și Peter Erdö, ”prezența Dumneavoastră mărturisește și explicitează comuniunea care există între Bisericile noastre locale chiar și dincolo de frontierele lor și vrem să ne amintim de misiunea noastră, ca Biserică, de a ne dedica pentru o Europă călăuzită de Duhul Sfânt”. Prelatul a mulțumit, de asemenea, pentru mesajul primit din partea Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan, spunând că ”Da, vrem să mergem împreună, Biserica greco-catolică și Biserica romano-catolică de rit latin, să mergem împreună pentru ca toți oamenii să trăiască în unitate, bună înțelegere sub călăuza Marelui și Bunului Păstor Isus Cristos”.

”Punți pe calea apropierii între Biserici”

Semnificativ a fost și salutul transmis patriarhului Daniel al Bisericii Ortodoxe Române, reprezentat la Sf. Liturghie din catedrala catolică de arhiepiscopul Nifon al Târgoviștei. Prezența sa, a remarcat mons. Aurel, ”este un semn că putem «Să mergem împreună» cu Biserica sora ortodoxă pe calea căutării unității”. Mitropolitul catolic a transmis, pe această cale, patriarhului Daniel ”dorința de a construi punți pe calea apropierii între Bisericile noastre”. Speranța de a colabora, la București, ”pentru binele credincioșilor și pentru o societate mai bună și mai dreaptă” a fost exprimată în salutul adresat în franceză arhiepiscopului armean Hagopian Datev, remarcând că ”istoria lungă și bogată a Bisericii Dumneavoastră este o mărturie curajoasă de fidelitate față de Evanghelie”. ”Nutresc speranța să conlucrăm în domeniul ecumenismului și să dăm mărturie tuturor credincioșilor noștri că avem multe valori și tradiții care ne apropie și ne unesc”, a spus mai departe mons. Percă episcopului-vicar al Bisericii Evanghelice C.A. din România, dr. Daniel Zikeli. Noul mitropolit catolic de București l-a salutat cu un călduros ”Shalom!” și pe președintele Federației Comunităților Evreiești din România, dl. Aurel Vainer, despre care a spus că nutrește „o apropiere deosebită față de Biserica Catolică” și în care îi vede reprezentați pe ”confrații noștri mai mari în credință”, după expresia Sfântului Ioan Paul al II-lea.

”Pentru o societate mai dreaptă și o Europă unită”

Elocvente, la începutul slujirii sale arhiepiscopale, și mesajele adresate de mons. Percă reprezentanților politici și civili din România. ”Sper să am multe ocazii de a-l întâlni și de a-i manifesta dorința Bisericii catolice din România să colaboreze pentru o societate mai bună, mai dreaptă și pentru o Europă unită”, a spus prelatul, salutându-l ”cu cordialitate și profund respect în persoana Domnului Sergiu Nistor, consilier prezidențial, pe Președintele României, D-l Klaus Iohannis”. Arhiepiscopul Percă a salutat, de asemenea, prezența președintelui Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a primului ministru al Guvernului, Ludovic Orban și a celorlalți membri ai Guvernului, a secretarului de stat pentru culte, Victor Opaschi, și a altor parlamentari, alături de reprezentanții diferitelor instituții publice din Capitală și din țară. ”Prezența domniilor voastre  la acest eveniment al Bisericii catolice din țara noastră”, a spus arhiepiscopul, ”mă întărește în convingerea că, în spiritul respectării competențelor proprii, în respect instituțional, voi afla în Dumneavoastră totdeauna disponibilitate  pentru a colabora la realizarea binelui comun în țara noastră, în serviciul omului și pentru binele societății. Dumnezeu să Vă binecuvânteze în misiunea pe care o aveți și să binecuvânteze și țara noastră!”.

***
Născut în 1951 la Săbăoani (NT) și sfințit preot în 1979, mons. Percă a fost episcop auxiliar pentru dieceza de Iași din 1999. Numit arhiepiscop și mitropolit de București în 21 noiembrie 2019, îi urmează în funcție arhiepiscopului Ioan Robu, care s-a retras pentru limita canonică de vârstă. Fost rector al Seminarului din Iași, mons. Percă este cel de-al optulea arhiepiscop al Arhidiecezei romano-catolice de București. Deviza sa episcopală se inspiră din cuvintele Sfântului Apostol Paul ”In caritate radicati et fundati” (”Înrădăcinați și întemeiați în iubire”), luate din Scrisoarea către Efeseni (3,17).

13 ianuarie 2020, 13:51