Căutare

2019-02-21 Mons. Petru Gherghel, vescovo della diocesi di Iasi, Romania 2019-02-21 Mons. Petru Gherghel, vescovo della diocesi di Iasi, Romania 

Iaşi. Novenă de rugăciuni, în cinstea Maicii Domnului, pentru pregătirea vizitei papei Francisc

«Clipa întâlnirii cu Sfântul Părinte papa Francisc se apropie. El vine ca un mesager al credinţei, al iubirii şi al speranţei; vine să ne aducă îndemnul său la curaj şi la o mărturisire publică a credinţei; vine să ne invite la un drum de întâlnire cu Isus mântuitorul, biruitorul asupra morţii şi a păcatului, bucurându-ne pe acest drum de Maria, mama şi ocrotitoarea Bisericii şi a fiecăruia dintre noi. Vine să ne cheme "să mergem împreună!"» Astfel îşi începe PS Petru Gherghel, episcop de Iaşi, Scrisoarea pastorală "Să-i mulţumim Domnului Dumnezeului nostru! Novenă de rugăciuni, în cinstea Maicii Domnului, pentru pregătirea vizitei papei Francisc la Iaşi", publicată pe situl ercis.ro.
Iaşi: novenă de rugăciuni pentru vizita papei Francisc

Cetatea Vaticanului – A. Mărtinaş

22 mai 2019 – Vatican News. Evidenţiind importanţa momentului, definit "istoric" şi considerat "un semn că păstorul Bisericii noastre ne iubeşte şi vrea să ne ajute să stăm în jurul lui Isus, care rămâne pentru noi singura speranţă în această lume", păstorul sufletesc al Diecezei de Iaşi îşi exprimă marea bucurie prilejuită de vizita papei Francisc în România, şi în regiunea Moldova, " vatra spirituală a credinţei atâtor credincioşi, între care se numără fiii şi fiicele Bisericii Catolice".

«Ştiind şi mărturisind cu sfântul papă Ioan Paul al II-lea că România este numită "Grădina Maicii Domnului", aşezăm sub braţele ei ocrotitoare toată viaţa noastră de credinţă şi acest moment înălţător», se spune în continuarea Scrisorii pastorale, adresându-le credincioşilor îndemnul de a se ruga, "implorând împreună ca Domnul să binecuvânteze ţara şi poporul nostru şi pe fiecare membru al Bisericii noastre locale - copii, tineri şi familii".

Scrie PS Gherghel: «Trăind cu bucurie farmecul lunii mai - luna florilor şi luna închinată cinstirii Mamei noastre cereşti - şi ne unim cu toţii într-un mare cor, ca astfel să-l întâmpinăm pe Sfântul Părinte în vizită la noi, chiar în prima zi a lunii iunie - lună închinată cinstirii inimii preasfinte a lui Isus - cântând împreună preamărire lui Dumnezeu care ne copleşeşte cu darurile sale.

În cadrul întâlnirii de la Iaşi, Sfântul Părinte va avea bucuria de a se ruga înaintea icoanei Maicii Domnului de la Cacica, sanctuarul atât de îndrăgit de toţi credincioşii noştri. Mai mult decât atât, la finalul întâlnirii va rosti o rugăciune specială de încredinţare şi consacrare a întregii noastre Bisericii la preasfânta Fecioară Maria, rugându-se în special pentru tineri şi familii. Această rugăciune va însemna pentru noi toţi, împreună cu binecuvântarea apostolică, momentul cel mai înălţător al întregii vizite.»

În continuarea Scrisorii, se comunică decizia celebrării unei novene speciale dedicată Maicii Domnului de la Cacica, în perioada 22-30 mai 2019, perioadă în care icoana de la Cacica se va afla în Catedrala din Iaşi. De asemenea, sunt comunicate temele care vor însoţi novena, pregătite de Oficiul pentru Pastoraţia Liturgică şi a Sacramentelor al Episcopiei de Iaşi. 

22 mai 2019, 07:29