Szukaj

Abp Szewczuk: to obrzydliwe, że rosyjskie władze chlubią się tą zbrodnią Abp Szewczuk: to obrzydliwe, że rosyjskie władze chlubią się tą zbrodnią  (AFP or licensors)

Abp Szewczuk: to obrzydliwe, że rosyjskie władze chlubią się tą zbrodnią

To obrzydliwe, że rosyjskie władze chlubią się atakiem na wieżowiec w Dnieprze. Ta zbrodnia przeciw ludzkości musi zostać potępiona – mówił w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Przygotowując swych wiernych na obchodzoną jutro w Kościołach wschodnich uroczystość Chrztu Pańskiego modlił, by Bóg wziął na siebie udręki ukraińskiego narodu: Boże, chroń nasze miasta i wsie od śmiertelnego gradu broni, który wróg ciska na nasze głowy!

Krzysztof Bronk - Watykan

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zauważył, że Rosjanie zwiększają obecność swoich wojsk na terytoriach okupowanych, aby zintensyfikować ostrzał Ukrainy. Nie wykluczone, że znów uderzą w budynki mieszkalne, jak miało to miejsce w Dnieprze.

Abp Światosław Szewczuk: apelujemy do świata o potępienie rosyjskich zbrodni

„Wczoraj zakończono działania poszukiwawcze w naszym poranionym mieście Dniepr. Wydobyto wszystkie gruzy zniszczonego wielopiętrowego budynku. I, niestety, mamy nową liczbę zabitych, rannych i zaginionych. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 45 osób, w tym sześcioro dzieci. Najmłodsze dziecko zabite przez Rosjan w tym domu miało zaledwie 11 miesięcy. Do dziś 20 osób jest zaginionych. Udało się wydobyć spod gruzów 39 osób, w tym sześcioro dzieci. Dziękujemy Bogu, że nasi prawdziwie bohaterscy ratownicy uratowali życie tych ludzi. 79 osób zostało rannych, w tym 16 dzieci. Wielu twierdzi, że użycie broni przeznaczonej do niszczenia obiektów morskich przeciwko spokojnym miastom i wioskom na Ukrainie jest oznaką jakiegoś nowego punktu zwrotnego w brutalności tej wojny. Jakże to obrzydliwe, że władze rosyjskie cieszyły się z tej zbrodni i uznały ją za wielkie osiągnięcie. Dziś rano dziękujemy Bogu i siłom zbrojnym Ukrainy za to, że żyjemy i że możemy mówić do całego świata: Ukraina stoi! Ukraina walczy! Ukraina się modli! Ale jednocześnie prosimy świat o potępienie tej straszliwej zbrodni wojennej przeciwko Ukrainie, która miała miejsce w Dnieprze. Najprawdopodobniej był to test, a Rosja przygotowuje podobne ataki na inne nasze miasta i wsie. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości musi zostać potępiona, a jej sprawcy nazwani po imieniu.“

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się na newsletter klikając tutaj.

18 stycznia 2023, 14:50