Szukaj

Kramatorsk Kramatorsk  (AFP or licensors)

Abp Szewczuk: to wojna totalna, przeciw cywilom

Rosja prowadzi z Ukrainą wojnę totalną. Celowo zabija nie tylko żołnierzy, ale niszczy nasze miasta i wsie, a co najważniejsze prowadzi systemową wojnę z ludnością cywilną – mówi w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Nawiązuje w nim do ostatnich okrucieństw agresora, w tym do ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku.

Krzysztof Bronk - Watykan

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików przypomina, że człowiek nie ponosi pełnej odpowiedzialności za swe czyny, kiedy nie jest w pełni świadomy popełnionego zła albo nie czyni go dobrowolnie. Jednakże zbrodnie takie jak atak na dworzec z uchodźcami są złem świadomym i dobrowolnym. W takich sytuacjach zło przenika do duszy i serca sprawcy, niszczy go od wewnątrz, czyni go niewolnikiem grzechu i sprowadza na niego śmierć. Karą za grzech jest śmierć – ostrzega abp Szewczuk.

Abp Światosław Szewczuk: Rosja zabija tych, których chce wyzwolić

„Ostatni dzień i ostatnia noc były naprawdę dramatyczne. Widzieliśmy ataki rakietowe na nasze miasta, widzieliśmy śmierć niewinnych ludzi. Wokół Charkowa, w Donbasie, wokół miasta Mariupol, na południu naszej Ojczyzny toczą się zacięte walki. Wspomnieliśmy już, że wróg prowadzi wojnę totalną z Ukrainą i celowo zabija nie tylko wojsko, ale niszczy nasze miasta i wsie, a co najważniejsze – toczy zaplanowaną systemową wojnę z ludnością cywilną. (…) Wczoraj byliśmy świadkami straszliwej zbrodni - na dworcu Kramatorsk wydarzyła się tragedia. Świadomie i dobrowolnie, celowo zaplanowane, dwa rosyjskie pociski zostały wystrzelone w tę stację kolejową, zabijając 53 osoby i raniąc ponad 100. Wiele z nich jest w stanie krytycznym i może umrzeć w ciągu najbliższych godzin lub dni. Zginęły kobiety i dzieci - ludzie próbujący ewakuować się, opuścić teren zaciekłych walk... Nie było armii, nie było infrastruktury wojskowej. Byli cywile. Ponadto są to rosyjskojęzyczni mieszkańcy Donbasu, których Rosja, jak deklaruje, chce „wyzwolić” i za nich walczyć.“

09 kwietnia 2022, 13:58