Szukaj

Abp Szewczuk: kapłani jako pierwsi pochylają się nad ranami narodu Abp Szewczuk: kapłani jako pierwsi pochylają się nad ranami narodu  (Vatican Media)

Abp Szewczuk: kapłani jako pierwsi pochylają się nad ranami narodu

Nasi kapłani są gotowi oddać życie za swoje owce, kiedy dzień po dniu spełniają swoją posługę – zapewnił abp Światosław Szewczuk w codziennym orędziu wojennym. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zauważył, że dziś Kościoły wschodnie obchodzą Wielki Czwartek, wspominają ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Krzysztof Bronk - Watykan

Przypominając postawę Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy uklęknął przed człowiekiem, by umyć mu nogi, abp Szewczuk zapewnił, że dziś to ukraińscy kapłani jako pierwsi pochylają się nad ranami swego narodu.

Boże, ocal nasze wsie i miasta!

„W sposób szczególny doświadczamy wartości posługi kapłańskiej w czasie wojny, bo kapłan Chrystusa jako pierwszy ratuje ludzkie życie, pochyla się nad ranami współczesnych ludzi, nad ranami Ukrainy, naszego narodu w czasie wojny. Nasi duchowni biorą na siebie główny ciężar tej wojny, służąc tam, gdzie są największe potrzeby. Dziś szczególnie dziękuję naszym księżom na terytoriach okupowanych, którzy wraz ze swoim ludem znajdują się w ogniskach działań wojennych. Szczególnie dziękuję za posługę naszym kapelanom wojskowym, którzy są blisko naszego wojska i dzień po dniu głoszą Słowo Boże tam, gdzie rozgrywa się dramat wojny. (…) Boże, pobłogosław Ukrainę! Pobłogosław naszą ukraińską armię! Boże, ocal nasze miasta i wsie, które znów płonęły ubiegłej nocy: Charków, Donbas, Mariupol, Chersoń, Nikołajew. Wszystkie te miasta i wsie czekają na Twoją obecność. Boże, ześlij kapłanów, Twych robotników na Twoje wielkie żniwa, które dzisiaj przygotowałeś w tym trudnym czasie!“

21 kwietnia 2022, 13:58