Szukaj

Vatican News

Kolejne Taizé we Wrocławiu

Wrocław będzie gospodarzem kolejnego 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé (28.12.2019 – 01.01.2020). Decyzję ogłosił przeor tej Wspólnoty, brat Alois, w niedzielę, 30 grudnia, podczas spotkania, które odbywa się w Madrycie. Polacy przyjęli wiadomość burzą oklasków.

Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Wrocław będzie gospodarzem już po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w 1989 i w 1995 roku. Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie, jakie pod koniec 2014 r. wysłali równocześnie na ręce brata Aloisa abp Józef Kupny, biskup luterański Ryszard Bogusz, ówczesna Rada Miasta i prezydent Rafał Dutkiewicz.

Dlaczego ponownie Polska? Mówi brat Wojtek z Taizé: „Wspólnota i bracia mają bardzo piękne wspomnienia ze spotkań europejskich w Polsce. Odbyły się już 4 takie spotkania, dwa we Wrocławiu, jedno w Warszawie i 9 lat temu w Poznaniu. Niektórzy młodzi też od jakiegoś czasu pytali czy moglibyśmy zorganizować takie spotkanie w Polsce. Jesteśmy bardzo ciekawi tego, co nas tam czeka”.

„Do zobaczenia we Wrocławiu!”

Polacy, którzy biorą udział w madryckim spotkaniu, przyjęli wiadomość z wielką radością. Specjalny list do młodych wystosował także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Drodzy Bracia,

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

Niezwykle cieszę się z przyjęcia przez Was zaproszenia do Wrocławia na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych.

Rok 2019 to także szczególna dla Polski rocznica – 15 lat wcześniej wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jest mi niezwykle miło, że w roku takim jak ten nadzieja i przyszłość Europy zagości we Wrocławiu.

Przybędziecie do naszego miasta już po raz trzeci, po 24 latach przerwy. Być może ktoś z Was pamięta Wrocław sprzed lat, z roku 1989 lub z roku 1995. Nasze miasto bardzo się zmieniło - zobaczycie to sami, ale w swoim najważniejszym elemencie pozostało takim jakim zawsze było – miastem ludzi o otwartych sercach.

Wrocław ma bogatą historię i nosi wiele imion w różnych językach świata. Jednak proszę abyście przygotowując się do kolejnego spotkania nazywali je – po prostu – Waszym domem.

Do zobaczenia we Wrocławiu!” – napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kard. Osoro – spotkanie jest pożyteczne dla wszystkich

Kard. Carlos Osoro cieszy się z wyboru Wrocławia i już gratuluje polskiej młodzieży. Zapowiada także swój udział.

„Dziękuję za to, że spotkanie odbędzie się właśnie w Polsce i dziękuję polskiej młodzieży, do której kieruję te słowa. W Polsce odbędzie się kolejne europejskie spotkanie. Szukajmy jedności Europy, starajmy się, aby w Europie nie było nierówności. Wszyscy powinniśmy mieć takie same warunki i taką samą godność dzieci Bożych. Tę godność mieć tylko wtedy, kiedy odkryjemy, że ten drugi jest moim bratem”.

Na pytanie czy przyjedzie do Wrocławia z madrycką młodzieżą kardynał odpowiedział:

„Jeśli tylko Bóg pozwoli. Ochotę już mam. Dla mnie to spotkanie było ważne, dla młodych także. Jestem pewny, że takie spotkanie jest pożyteczne dla młodzieży europejskiej, jest pożyteczne dla wszystkich, także dla osób starszych”.

Błogosławieństwo i odpowiedzialność

Wybór Wrocławia to radość, ale także odpowiedzialność podkreśla z kolei bp Andrzej Siemieniewski:

„Wielka radość, ponieważ gościć wspólnotę z Taizé, ze swoją europejską pielgrzymką to wielkie błogosławieństwo dla miasta. To wielka okazja do wspólnej modlitwy z braćmi z Taizé, z młodymi, którzy przyjeżdżają z tylu krajów całej Europy, z różnych wspólnot chrześcijańskich. To też wielka odpowiedzialność za przygotowanie, dla naszych parafii, kapłanów, wspólnot. I myślę, że taka odpowiedzialność też jest błogosławieństwem, bo przygotowując się do spotkania, jednocześnie doświadczamy wzrastania w wierze. Stąd i radość i poczucie odpowiedzialności z ogłoszenia, że następnym gospodarzem spotkania będzie nasza wrocławska archidiecezja”.

Wrocław miastem ludzi o otwartych sercach

Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu, zwraca uwagę na otwartość miasta:

„Wrocław zaproponuje młodym to co proponował zawsze. To znaczy, dużą otwartość, bo jest to otwarte miasto, ludzi o otwartych sercach i otwartych głowach, to jest bardzo ważne. Natomiast jeżeli chodzi o element współpracy, to jesteśmy otwarci na spotkania z braćmi i rozmowy o tym, w jaki sposób możemy się włączyć w organizację, w czym możemy pomóc, bo pamiętajmy, że organizatorami są cały czas bracia z Taizé i na prawdę nie chcemy im niczego narzucać w tym względzie”.

Miasto gwarantuje pomoc braciom z Taizé, którzy są organizatorami Europejskiego Spotkania Młodych.

31 grudnia 2018, 10:50