Szukaj

Ad limina trzeciej grupy hiszpańskich biskupów Ad limina trzeciej grupy hiszpańskich biskupów  (ANSA)

Papież do hiszpańskich biskupów: głosić Jezusa pośród trudności

Franciszek przypomniał hiszpańskim biskupom o potrzebie głoszenie Ewangelii pośród aktualnych trudności. Ojciec Święty przyjął trzecią grupę episkopatu Hiszpanii, która przebywa w Rzymie z wizytą ad limina. Audiencja trwała ponad dwie godziny. Siła Ewangelii, o której daje nam świadectwo Papież, sprawia, że wracamy do naszych diecezji z pragnieniem dalszego głoszenia Jezusa Chrystusa – powiedział po audiencji bp Saiz Meneses.

Vatican News

         Trzecia grupa hiszpańskich biskupów to pasterze z diecezji leżących na południu Hiszpanii. Największą z nich jest Malaga. Jak mówi tamtejszy biskup Jesús Esteban Catalá Ibànez w diecezji tej żywa jest tradycja chrześcijańskich bractw. Pielęgnują one dawne tradycje i rozwijają typową dla Andaluzji pobożność ludową. Dzięki temu blokują rozwój pewnych ideologii i sekt. Okazują się ważnym narzędziem katechezy i formacji, a niekiedy również pierwszej ewangelizacji – mówi Radiu Watykańskiemu bp Catalá Ibànez. Podkreśla on, że ważną rolę w jego diecezjalnej wspólnocie odgrywają też katoliccy imigranci.

Bp Catalá Ibànez: katoliccy migranci ożywiają nasze wspólnoty

„Andaluzja, a konkretnie Malaga jest bardzo gościnna. Nasza diecezja przyjmuje imigrantów i otacza ich opieką. Nasze parafie są miejscem spotkania dla ludzi wierzących. Szukają oni bowiem parafii, w której mogliby uczestniczyć w Mszy i pielęgnować swoją wiarę. I zawsze znajdują tam ludzi, którzy ich przyjmują i włączają w życie parafii, jakby od zawsze byli braćmi. Jest to bardzo piękne – mówi papieskiej rozgłośni bp Catalá Ibànez. - Najłatwiejsze jest to w przypadku migrantów pochodzących z Ameryki Łacińskiej, bo mówimy tym samym językiem. Trochę trudniej jest z przybyszami z Afryki. Ale i oni włączają się w życie naszego Kościoła. Ponadto jest też trzecia kategoria obcokrajowców, a mianowicie ludzie pochodzący z Europy Środkowej, którzy przybywają do nas ze względu na łagodny klimat. Przyjeżdżają, aby odpocząć albo ze względu na wiek. Oni również integrują się w naszych wspólnotach angielsko- czy niemieckojęzycznych albo też polskich czy ukraińskich. Nasi kapłani są gotowi na ich przyjęcie.“

22 stycznia 2022, 14:43