Szukaj

Papież Franciszek w Budapeszcie, w 2021 roku Papież Franciszek w Budapeszcie, w 2021 roku  (AFP or licensors)

Ks. Krzysztof Grzelak SChr: węgierska Polonia oczekuje na Papieża

Posługujący wśród węgierskiej Polonii chrystusowiec, ks. Krzysztof Grzelak, w rozmowie z Radiem Watykańskim zwraca uwagę, że pomimo krótkiego czasu na przygotowanie wizyty Papieża Franciszka daje się wśród wiernych zauważyć wielka mobilizacja. Widać to szczególnie w okolicach placu Kossutha, gdzie w niedzielny poranek będzie sprawowana Msza Święta. Węgrzy również bardzo ciepło wspominają wizyty w swojej ojczyźnie św. Jana Pawła II, zarówno w 1991, jak i 1996 roku.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ks. Grzelak: większość Polonii tworzy małżeństwa mieszane

„Organizujemy się na tę Mszę świętą na placu Kossutha i tutaj, w naszej parafii, modlimy się o dobre owoce tej wizyty dla całego Kościoła węgierskiego i dla nas. Gdy spoglądamy na naszą wspólnotę polonijną na Węgrzech – a znajdujemy się w dawnym obozie sowieckim czy komunistycznym – obecność Polaków tu na Węgrzech wiązała się z wymianą studencką czy turystyczną. Gros naszej Polonii to nasze panie, Polki, które tutaj odnalazły swoje miejsce na ziemi, tutaj odnalazły miłość, tu założyły rodziny – zaznaczył ks. Grzelak. – W większości są to małżeństwa mieszane: po stronie polskiej kobieta, a po stronie węgierskiej mężczyzna. Tutaj założyli rodzinę i tu mieszkają. To jest główna oś naszej Polonii.“

Ksiądz Grzelak zauważa, że obecnie więcej osób przybywa na wymiany studenckie, albo znajdują pracę w różnych korporacjach. Polacy przybywają także w celach turystycznych nawet na długie weekendy, bardzo lubią miejscową kuchnię, wino oraz pogodę. Duchowny zwraca uwagę także na oczekiwania samych Węgrów, a także miejscowej Polonii wobec przesłania Ojca Świętego.

Ks. Grzelak: Chrystus jest drogą na przyszłość

„Węgrzy liczą na tę wizytę, na promocję Węgier, na ukazanie światu tego kraju, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się blisko granicy, bo pomimo różnych opinii, Węgrzy bardzo dużo pomagają Ukrainie w sferze humanitarnej. Bardzo troszczą się także o przyszłość, bo hasło pielgrzymki stanowią słowa: «Chrystus naszą przyszłością». Chodzi o szukanie w tym świecie najbardziej odpowiednich i właściwych dróg, które nie są drogami ślepymi, ale wartościowymi, na jakich się nie zawiedziemy. O to chodzi zarówno Kościołowi jak i społeczeństwu, aby odnaleźć właściwe drogi, a tą drogą pozostaje Chrystus – podkreślił ks. Grzelak. – Jako wspólnota polonijna, jako wspólnota wiary, pragniemy także usłyszeć od Ojca Świętego słowa umocnienia duchowego oraz nadania jasnego i pewnego kierunku.“

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się na newsletter klikając tutaj.

27 kwietnia 2023, 15:00