Szukaj

Kard. Luis Antonio Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji podczas obrad w Bangkoku Kard. Luis Antonio Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji podczas obrad w Bangkoku 

Biskupi Azji: nasze Kościoły mogą być twórcami pozytywnych zmian

Dobiega końca trwająca od ponad dwóch tygodni w Bangkoku Konferencja Generalna Federacji Episkopatów Azji (FABC). W ostatnich dniach uczestniczy w niej jako legat papieski proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, kard. Luis Antonio Tagle. Wraz z kard. Oswaldem Graciasem z Bambaju i kard. Charlesem Bo z Rangunu wziął udział w godzinach porannych czasu lokalnego w spotkaniu z dziennikarzami zamykającym obrady biskupów.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Filipiński purpurat zwrócił uwagę, że katolicy są maleńką mniejszością w Azji, a jednak istnieje wśród nich pragnienie wpływania zarówno na region, jak i na cały świat.

kard. Tagle: mniejszość może rozszerzać Królestwo Boże

„Użycie słowa mniejszość może odnosić się do chrześcijan w Azji w sensie ilościowym. Dotyczy to również Kościoła instytucjonalnego. Ale zauważmy, że spośród 300 tys. uczniów szkół katolickich w Tajlandii tylko niewielki procent stanowią katolicy. Trzeba dokonać rozróżnienia «jakościowego» rozumienia mniejszości, gdy umieścimy je w kontekście tradycji biblijnej. Przypowieści o królestwie zawsze koncentrują się na tym, jak Bóg działa poprzez maluczkich lub tych, których uznalibyśmy za mniejszość. Tak więc bycie liczbową mniejszością nie przeszkadza Kościołowi w Azji wierzyć, że jakkolwiek liczbowo jest niewielki, to właśnie w ten sposób rozszerza Królestwo Boże. Z kolei na Filipinach i w Timorze Wschodnim, katolicy stanowią większość. Ale to nie zwalnia tych dwóch krajów od podążania drogą mniejszości – pokory, wyrzeczenia się siebie, współczucia, solidarności z maluczkimi w społeczeństwie. Przyjęcie tego powołania mniejszości może prowadzić do odkrycia potencjału bycia nosicielami Królestwa Bożego.“

Występując wcześniej na forum obrad biskupów kard. Tagle zwrócił uwagę na znaczenie edukacji młodych w epoce cyfrowej. Zaznaczył, że nowe technologie zastępują dziś ludzkie zdolności. Potrzebne jest kształtowanie zmysłu krytycznego w ich odbiorze oraz posługiwaniu się nimi. Filipiński purpurat, mówiąc o sieciach społecznościowych, nazwał je błogosławieństwem dla świata, ponieważ pozwoliły one na wyjście informacji poza granice „elitarnych grup”. Pozwoliły także pozostać w kontakcie podczas pandemii i wielu rodziców zaczęło sobie uświadamiać, że są także „nauczycielami i katechetami”. Z drugiej strony media społecznościowe stają się czasami narzędziem tzw. iluzorycznej samowystarczalności. Ludzie są bardziej połączeni, ale tracą zdolność komunikowania się między sobą. Wielu młodym brakuje dzisiaj krytycznego myślenia i empatii z powodu korzystania z nowych technologii. Niektórzy tracą wręcz zdolność czytania. Same media społecznościowe wymagają obecnie ewangelizowania.

Kard. Charles Bo z Rangunu zauważył, że Azja jest błogosławionym kontynentem, kolebką wielu religii i kultur. Pojawiają się jednak przed nim poważne wyzwania: wszechobecna przemoc, pomnażanie potencjału militarnego, w tym także nuklearnego, stale rosnąca liczba biednych. Pracę nad dokumentem końcowym obrad podsumował kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju.

Kard. Gracias: dokument ukazuje perspektywy dla Kościoła

„Dokument końcowy, nad którym pracowała konferencja, jest zwrócony ku przyszłości i dotyczy perspektyw duszpasterskich. Delegaci konferencji usłyszeli wołanie wielu grup społecznych Azji, w tym biednych i wykluczonych. Usłyszeliśmy wielką tęsknotę za większą duchowością kontemplacyjną w naszej pracy duszpasterskiej. Dokument jest pracą w toku, która uzyskała ogólną aprobatę delegatów FABC. Będzie on dalej w ciągu kolejnych miesięcy omawiany z innymi biskupami, teologami, a także członkami laikatu. Mamy nadzieję, że ten tekst pozostanie z nami jako dokument przewodni dla przyszłych działań duszpasterskich na całym kontynencie. Chcieliśmy zobaczyć, jak nasze Kościoły mogą być twórcami zmian i stać na czele budowania pokoju oraz konstruktywnego dialogu w Azji.“

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się na newsletter klikając tutaj.

29 października 2022, 15:10