Szukaj

Abp Szewczuk: niech mądrość Boża zwycięży nad szaleństwem człowieka Abp Szewczuk: niech mądrość Boża zwycięży nad szaleństwem człowieka 

Abp Szewczuk: niech mądrość Boża zwycięży nad szaleństwem człowieka

Niech mądrość Boża będzie siłą naszej wytrwałości, niech mądrość Boga zwycięży nad ludzkim szaleństwem – mówił dziś w swym codziennym wideoprzesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przypomniał o nowych okropnościach wojny, w tym „przerażające bombardowania Kijowa i innych miast”. Zauważył, że każdego dnia ginie na Ukrainie tysiąc rosyjskich żołnierzy. Przytoczył dane ONZ, według których po tygodniu wojny jest już około 800 tys. ukraińskich uchodźców.

Krzysztof Bronk - Watykan

Abp Światosław Szewczuk przypomniał też o wczorajszej modlitwie całego świata o pokój dla Ukrainy. Zauważył, że z tej okazji w zabytkowym soborze Świętej Mądrości w Kijowie modlili się wspólnie przedstawiciele różnych Kościołów i patriarchatów.

Czujemy, że modlitwy i oczy świata zwrócone są na Kijów

„W ósmym dniu wojny Ukraina walczy. Dziś zaczynamy w szczególny sposób odczuwać i odkrywać rolę i miejsce Kijowa w życiu naszego Kościoła, w życiu naszego narodu, w życiu państwa ukraińskiego. Kijów to nie tylko stolica Ukrainy. Dawni książęta, twórcy państwa Kijowskiego pragnęli, aby Kijów stał się Nową Jerozolimą. Dziś – widząc jak wielu ludzi włączyło się wczoraj w światowy dzień modlitwy o pokój na Ukrainie – czujemy, że Kijów staje się duchową stolicą świata. Dziś w stronę Kijowa kierują się oczy ludzi z całego świata, wszystkich Kościołów, religii, wyznań, i szczególnie odczuwamy to, o czym mówią słowa z Psalmu 46, które są zapisane w absydzie soboru Mądrości Bożej: «Bóg jest w jego wnętrzu, więc się nie zachwieje; Bóg mu pomoże o brzasku poranka». Wczoraj, mając te słowa przed oczami, w św. Sofii modlili się o pokój na Ukrainie przedstawiciele wszystkich Kościołów i obecnych tam organizacji religijnych. Tym samym, w wymowny sposób doświadczyliśmy obecności Boga w Jego mieście. W ten sposób ukazała się ikona Mądrości Bożej – Świętej Sofii – wcielonej w życie naszego narodu, naszego państwa. I dziś chcemy prosić, aby ta Mądrość Boża, która zawsze towarzyszyła naszemu Kościołowi i naszemu narodowi, stała się fundamentem oraz mocą naszej wytrwałości, aby Mądrość Boża zapanowała nad ludzkim szaleństwem. Pragniemy, aby Bóg pokoju, do którego się uciekamy, pozwolił nam bronić tego pokoju i pokładać w nim nadzieję, abyśmy się nie potknęli. Niech Bóg świata, na którym polegamy, da nam możliwość obrony tego świata. Abyśmy licząc na Niego, nigdy się nie zachwiali.“

03 marca 2022, 15:04