חיפוש

האפיפיור פרנציסקוס: "הציבו את סליחת האלוהים במרכז הכנסייה"

האפיפיור פרנציסקוס ערך טקס תשובה בכנסיית פיוס הקדוש החמישי ברומא, שם פתח את היוזמה "24 שעות עבור האדון". במהלך הטקס אמר האפיפיור כי וידוי על חטאים מחזיר אותנו לדרך החיים החדשה שהחלה בטבילה.

מאת כריסטופר וולס

"הווידוי, סקרמנט המחילה של אלוהים, מאפשר לנו להתחיל מחדש במסע החיים החדש שהחל עם הטבילה שלנו", אמר האפיפיור פרנציסקוס במהלך טקס התשובה ביום שישי אחר הצהריים.

החגיגה, שהתקיימה בקהילה הקתולית ברומא על שם פיוס החמישי, סימלה את פתיחת אירועי "24 עבור האדון", יוזמה מיוחדת לזמן צום ה-40 שהגה האפיפיור פרנציסקוס. מטרת היוזמה היא להשאיר את הכנסיות פתוחות לאורך כל היום ולאפשר לציבור הזדמנויות לתפילה ולווידוי.

"הליכה בחיים החדשים"

בהרהוריו בטקס שערך ביום שישי, התמקד האפיפיור פרנציסקוס בנושא אירוע השנה, "הליכה בחיים החדשים".
במסע חיינו היומיומי, ציין האפיפיור, אנו עלולים לאבד לעיתים קרובות את יופיו של חיינו החדשים במשיח, עם השלכות מזיקות על יחסינו עם אלוהים ועם אחרים.
"אנו נשארים בדרכנו, אך אנו זקוקים לשילוט חדש, לשינוי קצב, לכיוון שיעזור לנו למצוא שוב את דרך הטבילה שלנו, את יופיינו המקורי, את תחושת ההתקדמות", אמר האפיפיור.

"אחים ואחיות," המשיך האפיפיור פרנציסקוס, "מהי הדרך לחזור לנתיב חיים חדש? זוהי דרך הסליחה של אלוהים." סליחתו של אלוהים "מחזירה אותנו להיות אחד... מטהרת אותנו מבפנים, ומחזירה אותנו למצב של לידתנו מחדש בטבילה."
אולם, האפיפיור אמר, אף על פי שחובה עלינו להיות בעלי לב פתוח וחרד – כמו המצורע שקרא אל ישוע, "אֲדוֹנִי, אִם תִּרְצֶה תּוּכַל לְטַהֵר אוֹתִי" – מאמצינו שלנו אינם מספיקים. "רק אלוהים יודע ומרפא את הלב; רק הוא יכול לחלץ אותו מהרע."
האפיפיור פרנציסקוס הדגיש שזה מה שישוע רוצה עבורנו, כדי שנתחדש, נהיה חופשיים, שמחים ונוכל להמשיך בדרכנו בחיים החדשים שלנו.

הסקרמנט בבסיס הקיום הנוצרי

"אל נא נצער אותו; אל נדחה את המפגש עם סליחתו, כי רק אם הוא יעמיד אותנו שוב על רגלינו נוכל לחזור לדרך ולראות את תבוסת חטאנו, שנמחקה לנצח", אמר האפיפיור. "אל נא נזנח את סליחתו של אלוהים, את סקרמנט הפיוס", שאינו רק תרגיל התבוננות, אלא "היסוד של הקיום הנוצרי".

האפיפיור פרנציסקוס קרא לאלה המנהלים את סקרמנט הווידוי "להחזיר את סליחתו של אלוהים למרכז הכנסייה".

הוא הזמין את הכהנים להעניק תמיד מחילה למי שמבקש אותה, ולסייע למי שעשויים לפחד להתוודות על חטאיהם "להתקרב לסקרמנט הריפוי והשמחה בביטחון."

לבסוף, האפיפיור פרנציסקוס הזכיר למאמינים ש"ישוע יכול לטהר את כל פשעינו", וקרא להם להגיע לווידוי עם התפילה "ישוע, אני מאמין שאתה יכול לטהר. אני מאמין שאני זקוק לסליחתך. חדש אותי, ואני אשׁוּב ואלך בחיים חדשים."

08 מרץ 2024, 21:30