2018.10.12 bambina che prega con rosario 2018.10.12 bambina che prega con rosario 

Un milion de copii recită Rozariul pentru unitate şi pace. Printre ei, şi copii din România

«Dacă un milion de copii ar recita Rozariul, lumea s-ar schimba.» Această convingere a sfântului Pius din Pietrelcina – Padre Pio cum este cunoscut în toată lumea – a stat în parte la baza iniţiativei "Un milion de copii recită Rozariul pentru unitate şi pace". Iniţiativa a fost lansată în urmă cu paisprezece ani de fundaţia de drept pontifical "Ajutor Bisericii care Suferă" care susţine pastorala Bisericii în toată lumea, denunţă limitările libertăţii religioase şi promovează iniţiativele de rugăciune, fundaţia considerându-se şi o comunitate de rugăciune. Prin activitatea desfăşurată zilnic în 149 de ţări, "Ajutor Bisericii care Suferă" este purtătoare de pace acolo unde creştinii suferă din cauza persecuţiilor şi a războiului.
Iniţiativa "Un milion de copii recită Rozariul pentru pace"

Cetatea Vaticanului – A. Mărtinaş

15 octombrie 2019 - Vatican News - Revenind la iniţiativa anuală de rugăciune la care participă copii din întreaga lume, se poate spune că, într-adevăr, mare trebuie să fie forţa rugăciunii unui copil dacă Isus ne avertizează: «Adevăr vă spun, dacă nu vă veţi întoarce şi nu veţi deveni asemenea copiilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor» (Mt, 18,3). În consecinţă, şi încrederea în forţa rugăciunii unui copil trebuie să fie mare.

Rezervată zilei 18, a lunii octombrie, lună dedicată prin tradiţie misiunilor şi rugăciunii Rozariului, iniţiativa "Un milion de copii recită Rozariul pentru unitate şi pace" este răspândită în circa 80 de ţări din cele cinci continente, fiind prezentă şi în România, după cum confirmă paginile Facebook ale diferitelor parohii din România, ce conţin ştiri şi fotografii legate de această frumoasă iniţiativă.  

"Rozariul este o şcoală de rugăciune, Rozariul este o şcoală de credinţă!", spunea papa Francisc la rugăciunea "Angelus" de duminică, 6 octombrie 2013. Amintind că – prin tradiţie – în prima duminică din luna octombrie se recită rugăciunea către Maica Domnului de la Pompei, pontiful ne îndemna: "Să ne unim spiritual la acest act de încredere faţă de Maica noastră, şi să primim din mâinile ei coroana Rozariului".

Rozariul este şi o şcoală de pace, mai ales când astfel de iniţiative au loc în şcoli  Ajunsă la cea de-a XIV-a ediţie, iniţiativa de rugăciune destinată sprijinirii păcii în lume se desfăşoară la 18 octombrie, în sărbătoarea sfântului Luca evanghelistul, cel care ne-a transmis istoria copilăriei lui Isus şi care, potrivit tradiţiei, era foarte legat de Maica Domnului.

Cât a fost de îmbucurătoare ştirea de pe pagina Facebook a Parohiei Greco-Catolice din Târşolt (Satu Mare) prin care se informa:" «Azi, 18 octombrie 2018,copiii din comuna noastră împreună cu doamnele învăţătoare s-au rugat Rozariul cu ocazia celei de-a treisprezecea ediţii a campaniei "Un milion de copii recita Rozariul pentru pacea in lume».

«Iniţiativa» – se mai spune în ştirea citată – «a început în 2005, la Caracas, în Venezuela. În timp ce un grup de copii se ruga în faţa unei icoane a Maicii Domnului, câteva femei care asistau la rugăciune au simţit prezenţa Preacuratei Fecioare Maria. Atunci, una dintre ele şi-a amintit de promisiunea sfântului Pius din Pietrelcina (Padre Pio) care a spus: «Dacă un milion de copii se vor ruga împreună Rozariul, lumea se va schimba».

La fel de îmbucurătoare a fost şi următoarea ştire, publicată tot în 2018, pe pagina Facebook a Parohiei Romano-Catolice din Galaţi: «Dragi copii ai comunităţii noastre, vă aşteptăm pe 18 octombrie (2018) , la ora 17 si 10 , sa faceţi parte din grupul celor 1 milion de copii , care vor recita Sfântul Rozariu. Avem nevoie de Rugăciunea voastră ! Va aşteptăm cu drag ! Pace si Bine !!!»

La iniţiativa lansată de fundaţia "Ajutor Bisericii care Suferă", prin care se cere copiilor sprijin în rugăciune pentru pace, au aderat cu entuziasm numeroase alte parohii catolice din România, atât de rit latin cât şi de rit bizantin – de pildă parohii din oraşul Bacău, din localităţile Traian şi Tămăşeni – după cum se informează în paginile lor Facebook.  

15 octombrie 2019, 08:28