Franciszek i Tawadros II, Egipt, 2017 r. Franciszek i Tawadros II, Egipt, 2017 r. 

Franciszek i Tawadros II: biorąc nadzieję z przeszłości, patrzmy w przyszłość

„W miarę jak nasze Kościoły zmierzają do pełnej komunii, to ważne, aby zawsze patrzeć w przód (…). Ale czasem jest niezbędne spojrzeć też za siebie” – wskazują Papież Franciszek oraz patriarcha Aleksandrii Tawadros II w przedmowie do książki upamiętniającej 50 lat od wspólnej deklaracji chrystologicznej, kończącej część teologicznych podziałów sięgających starożytności. Głowy Kościołów proponują więc czerpać z tego wydarzenia nadzieję na przyszłość.

Vatican News

Pozycja wychodzi dokładnie w rocznicę podpisania dokumentu, a więc jutro, 10 maja. Ów historyczny moment stanowił kluczowy punkt spotkania między Pawłem VI a Szenudą III i doprowadził do pogłębienia relacji między wspólnotami, na co wskazują obecny Biskup Rzymu oraz patriarcha Aleksandrii. Ustanowili oni 10 lat temu ten dzień dorocznym Dniem Przyjaźni między Koptami a Katolikami. Teraz w przedmowie do książki wciąż dziękują Bogu za tak owocny rozwój stosunków oraz zachęcają swoje wspólnoty do dalszego kroczenia na drodze ekumenizmu. „Niech braterska miłość i przyjaźń jednoczące nasze Kościoły wciąż wzrasta aż po ów błogosławiony i długo wyczekiwany dzień, kiedy będziemy mogli razem celebrować przy jednym Ołtarzu oraz przyjmować z jednego kielicha, «aby świat uwierzył»” – piszą Franciszek i Tawadros II we wstępie do pozycji „Kościół katolicki i Koptyjski Kościół prawosławny. 50. rocznica spotkania między papieżem Pawłem VI i papieżem Szenudą III (1973-2023)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się na newsletter klikając tutaj.

09 maja 2023, 14:45