Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić i apostolski nuncij u BiH, nadbiskup Luigi Pezzuto Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić i apostolski nuncij u BiH, nadbiskup Luigi Pezzuto 

Vijesti iz života Katoličke Crkve u Bosni i Hercegovini

Mons. Amaury Medina Blanco iz Venecuele novi je savjetnik Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini. U Sarajevo je stigao, 16. kolovoza, a dobrodošlicu mu je poželio apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto sa suradnicima.

Ivo Tomašević - Sarajevo

Mons. Amaury Medina Blanco iz Venezuele novi je savjetnik Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini. U Sarajevo je stigao 16. kolovoza, a dobrodošlicu mu je poželio apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto sa suradnicima. Mons. Blanco rođen je 1974. godine u Venezueli. Za svećenika je zaređen 1999. godine, a studij teologije i kanonskog prava završio je u Rimu. Stupivši u diplomatsku službu Svete Stolice 2003. godine, službovao je u nuncijaturi u Indoneziji, u Demokratskoj Republici Kongo, u Paragvaju, u Stalnoj misiji Svete Stolice pri Uredu Ujedinjenih naroda u Ženevi i specijaliziranim institucijama u Ženevi, Irskoj, Brazilu i Portugalu.

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić 20. kolovoza je primio provincijala Hrvatske pokrajine družbe Isusove p. Dalibora Renića koji je obavio vizitaciju župe sv. Ignacija Lojolskog u sarajevskoj gradskoj četvrti Grbavica. U pratnji provincijala Renića bio je i dosadašnji župnik p. Krešimir Djaković koji je došao u oproštajni posjet te zahvalio kardinalu Puljiću za potporu i lijepu višegodišnju suradnju. Kardinal Puljić uputio je riječi zahvale p. Krešimiru za pastoralno djelovanje u ovoj jedinoj župi u Bosni i Hercegovini povjerenoj članovima Družbe Isusove. Posebno je pohvalio zauzimanje p. Krešimira i subraće oko izgradnje nove lijepe crkve sv. Ignacija i pastoralnog centra posvećenog 2019. godine, u čemu su veliki doprinos dali brojni dobročinitelji i župna zajednica na Grbavici. Poželio mu je blagoslovljeno djelovanje na novoj službi u Dubrovniku.

P. Krešimir Djaković je 22. kolovoza, u isusovačkoj rezidenciji na Grbavici, nakon desetogodišnjeg života i rada u Sarajevu, upriličio oproštaj od kolega svećenika koji pastoralno djeluju u osam sarajevskih župa. Zahvalio je kolegama svećenicima na bratskoj suradnji. U ime petnaestak svećenika katedralni župnik i dekan preč. Mato Majić zahvalio je p. Krešimiru za njegovo djelovanje i širenje duha isusovačkog reda koji je dao posebno veliki doprinos na planu odgoja dijecezanskog klera u Bosni i Hercegovini od vremena ponovne uspostave redovite hijerarhije. Poželio je također dobrodošlicu novom župniku p. Anti Topiću koji je rođen u župi Vrhbosanske nadbiskupije, Skopaljskoj Gračanici pokraj Bugojna, a dio svoga filozofsko-teološko studija završio je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Članovi upravnog odbora Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije 24. kolovoza su u Sarajevu održali svoju drugu redovitu sjednicu pod predsjedanjem kardinala Puljića i upravitelja zaklade gosp. Josipa Dabe. Između ostalog, gosp. Antun Ivanković imenovan je voditeljem ureda te Zaklade koja je utemeljena u veljači 2020. godine sa sjedištem u Vukovaru. Zaklada podupire humanitarne aktivnosti kojima se pomaže bolesnima, starim i nemoćnim osobama te djeci i mladima kao i pomoć u ostvarenju raznih projekata u Republici Hrvatskoj i Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Do srpnja ove godine potpisano je 36 ugovora o pristupanju Zakladi Vrhbosanske nadbiskupije.

Dana 22. kolovoza župa Prečistog Srca Marijina u Bijeljini, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, svečano je proslavila svoj patron Blažene Djevice Marije Kraljice. Euharistijsko slavlje, uz sudjelovanje malobrojne katoličke zajednice u tom gradu s više od sto tisuća stanovnika, predvodio je kardinal Puljić uz koncelebraciju svećenika iz većine župa brčanskog dekanata. Župnik vlč. Andrej Lukanović uputio je riječi dobrodošlice kardinalu Puljiću, svećenicima, vjernicima i članovima mješovitog župnog zbora župe Brčko koji su animirali liturgijsko pjevanje pod ravnanjem gospodina Željka Kljajića. U prigodnoj propovijedi kardinal Puljić potaknuo je sve okupljene da slijede Gospin primjer te da se utječu u njezin zagovor i da poput nje razmišljaju u svom srcu o Božjoj riječi. Župna crkva u Bijeljini izgrađena je 1886. prema projektu Josipa pl. Vancaša koji je projektirao i sarajevsku katedralu. Proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine te obnovljena 2019. godine.

U župi Sisačke biskupije Vojnić, koja se nalazi blizu granice s Bosnom i Hercegovinom, policijski kapelan vlč. Ivica Borić predvodio je, uz koncelebraciju župnika fra Ive Bošnjaka, svetu misu u povodu 25. obljetnice dolaska prognanih Hrvata katolika iz Banjalučke biskupije i Europskoga dana sjećanja na žrtve komunizma. Prigodnu propovijed uputio je trajni đakon vlč. Vjekoslav Uvalić koji je, među ostalim, rekao da je hrvatski narod prebrzo zaboravio krv i progonstva braće i sestara iz Bosne i Hercegovine, Vojvodine, Kosova i drugih mjesta. Za tu prigodu donesene su i moći bl. Ivana Merza, rođenog u Banjoj Luci, koje su simbolički ugrađene u kramički model banjolučke katedrale sv. Bonaventure.

U okviru projekta „Koračajmo zajedno“, a u organizaciji Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. i Odbora Međureligijskog vijeća u Zenici, dvadesetak mladih različitih vjera koji aktivno djeluju u svojim vjerskim zajednicama pohodilo je 22. kolovoza nekoliko vjerskih objekata i susrelo se sa svojim vršnjacima te sudjelovalo u sportskom programu u dvorištu Katoličkog školskog centra Sv. Pavao u Zenici. U franjevačkoj crkvi sv. Ilije dobrodošlicu im je poželio župnik fra Marko Kepić, u pravoslavnoj crkvi Rođenja Presvete Bogorodice jerej Marko Maleš, a u sultan Ahmedovoj – Čaršijskoj džamiji pozdravio ih je Kenan Hodžić. Voditeljica programa Nadežda Mojsilović izrazila je nadu će i taj susret doprinijeti većem zajedništvu, razumijevanju i suživotu mladih ljudi.

U vremenu pandemije koronavirusa koja je pogodila brojne ljude širom svijeta i na gospodarskom planu, oni najsiromašniji u opasnosti su da budu sasvim zaboravljeni. Mrežna stranica Franjevačke provincije Bosne Srebrene objavila je pismo svoga člana fra Ivice Perića, misionara u misiji Kivumu, u afričkoj državi Ruandi, koji ovako opisuje tamošnju trenutnu situaciju: „Ne znam kako bih jednostavno opisao ovu situaciju sada u našem Kivumuu. Da je lako, nije. Zbog koronavirusa sve je u blokadi, mnogi su bez ikakvoga posla, a višemjesečne kiše uništile su sve ono što su si ljudi posadili, pa je gladnih sve više. Ionako teška situacija, sada je još teža. Prateći razvoj stanja u Europi, vezano uz koronavirus, i u Ruandi je vlast u ožujku donijela odluku o zatvaranju svih vrtića, škola i fakulteta, zabranjene su mise, bilo kakva okupljanja te odlasci iz mjesta prebivališta. Koronavirus širi se i po Ruandi, samo se to kod nas ne može tako pratiti kao u Europi. Jer ovdje ljudi, posebno u ruralnim područjima, kao što je Kivumu, najčešće ne idu liječniku jer nemaju nikakvu zdravstvenu skrb, a nemaju novaca da si plate liječenje... U našoj župi Kivumu imamo 35.000 stanovnika ... Od kolovoza prošle godine nismo imali sušna razdoblja. Tako da je većina usjeva uništena... Kako bismo barem malo ublažili ovu tešku situaciju, a budući da naša djeca ne dolaze u vrtić i škole, odlučili smo krenuti s podjelom hrane kako bi svi naši korisnici i njihove obitelji, ali i drugi mještani Kivumua, imali barem jedan obrok u danu... Do sada smo podijelili oko 15 tona hrane – graha, riže, kukuruznog brašna... No, ni to uskoro neće biti dovoljno... Hvala svim našim donatorima! Budući da nam škole ne rade, naši su učitelji ostali bez posla. Kako bismo im osigurali plaću, predložili smo im da nam dođu pomagati u rekonstrukciji našeg Školskog centra Otac Vjeko... Svi učitelji pristali su na ovaj prijedlog i dolaze raditi s nama svakoga dana kako bi zaradili i imali sredstava za preživljavanje. Presretni su jer smo im dali ovu mogućnost, da ipak zarade, iako ne rade s učenicima. Sve to uspijevamo zahvaljujući donacijama hrvatskoga naroda i vrlo smo zahvalni na tome“, napisao je misionar u Ruandi fra Ivica Perić.

Ovdje poslušajte prilog: Vijesti iz života Katoličke Crkve u Bosni i Hercegovini
28 kolovoza 2020, 12:14