Već 50 godina tradicionalni blagoslov kipića Djeteta Isusa

Radosno ozračje svjedočanstva i molitve koje iz godine u godinu obilježava pripravu za Božić stotina djece, animatorā i obiteljī. Riječ je o tradicionalnom događaju koji se na Trgu svetoga Petra ponavlja već 50 godina, na treću nedjelju došašća, kada mnoštvo djece i mladih donese kipiće Djeteta Isusa koje papa Franjo blagoslovi tijekom podnevnoga nagovora

Emanuela Campanile; Ariana Anić - Vatikan

Pozdravljam vas, dragi mladi, koji ste došli s kipićima Djeteta Isusa za vaše jaslice. Blagoslivljam ih od srca – rekao je Papa. Kao što sam podsjetio u pismu 'Admirabile signum', jaslice su poput živoga evanđelja. Dok razmatramo scenu Isusova rođenja, pozvani smo duhovno krenuti na put, privučeni poniznošću Onoga koji je postao čovjekom kako bi susreo svakog čovjeka. I otkrivamo da nas On ljubi toliko da se sjedinjuje s nama kako bismo se i mi mogli sjediniti s Njim – istaknuo je papa Franjo.

Prošlo je 50 godina od 21. prosinca 1969., kada je papa Pavao VI., upravo tijekom podnevnoga nagovora, prvi put blagoslovio kipiće Djeteta Isusa. I ove su godine rimski oratoriji i župe ponovno došli na Trg svetoga Petra, a tema ovogodišnjega susreta glasi „Božić je i ovdje!“, kako bi sve ljude, i odrasle i mališane, podsjetila da se Isus rađa na svakom mjestu, u srcu i u gradu.

Blagoslov kipića ponovno nas usredotočuje na božićno otajstvo – istaknuo je predsjednik Centra rimskih oratorija, David Lo Bascio te dodao – sve nas podsjeća da Gospodar povijesti dolazi bez buke, u hladnoj spilji. Ako je Bog izabrao učiniti se čovjekom rodivši se kao dijete, kako mi odrasli možemo i dalje zanemarivati njihova prava, njihovu subjektivnost? Klanjati se Kristu koji dolazi – dodao je Lo Bascio – znači klanjati se također njegovom stanju djeteta i promijeniti naš život, pogled i društvo kako bismo bili više po mjeri djeteta.

Posljednjih se godina tradicija blagoslova kipića Djeteta Isusa proširila u brojnim talijanskim biskupijama, ali i u inozemstvu, gdje brojne zajednice, na treću nedjelju došašća, organiziraju molitvene susrete i slavlja, duhovno se sjedinjujući s Papom i njegovim blagoslovom u Rimu.

15 prosinca 2019, 18:27