Versioni Beta

Cerca

Vatican News
Greg Burke, direttore della sala Ufficio Stampa della Santa Sede Greg Burke, direttore della sala Ufficio Stampa della Santa Sede 

Papa do të takohet me kryesinë e Konferencës Episkopale të SHBA-së

Nesër, më 13 shtator 2018, Papa Françesku do të takojë në Pallatin Apostolik, në Vatikan, kryesinë e Konferencës Episkopale të SHBA-së në krye me Presidentin e saj, kardinalin DiNardo.

R.SH. - Vatikan

Në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve rreth takimit të Atit të Shenjtë Papës Françeskut me kryesinë e Konferencës Episkopale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, drejtori i Sallës së Shtypit të Selisë së Shenjtë, Greg Burke, konfirmon se:

Të enjten e ardhshme, nesër më 13 shtator 2018, Ati i Shenjtë  Françesku do të takojë kryesinë e Konferencës Episkopale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Pallatin Apostolik, në Vatikan, Hirësinë e tij Kardinalin Daniel DiNardo, Kryeipeshkëv i Galveston-Hjuston, President i Konferencës së Ipeshkvijve të Kishës Katolike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, së bashku me Hirësinë e tij Kard. Sean Patrick O'Malley, Kryeipeshkëv i Bostonit, President i Komisionit Papnor për Mbrojtjen e të Miturve.

Me ta do të jenë edhe Shkëlqesia Tij Imzot Jose Horacio Gomez, Kryeipeshkëv i Los Anxhelosit, Nënkryetar i së njëjtës konferencë episkopale; dhe Imzot Brian Bransfield, Sekretar i Përgjithshëm. Audienca do të zhvillohet në mesditë.

12 shtator 2018, 13:09