Kërko

Vatican News
2019.09.09 Viaggio Apostolico Mozambico Madagascar Maurizio Santa Messa Monumento Maria Regina della Pace 2019.09.09 Viaggio Apostolico Mozambico Madagascar Maurizio Santa Messa Monumento Maria Regina della Pace  (Vatican Media)

Mozambik: letër baritore, një vit pas vizitës së Papës

Mozambiku, që e priti Papën shtatorin e 2019-tës, jeton në një situatë pasigurie e konflikti. Në shumë raste, edhe në Engjëllin e Tënzot të së dielës së kaluar, Papa dëshmoi se e ndjek Vendin afrikan e lutet për të. Inácio Saúre, kryeipeshkëv i Nampilës dhe zëvendës-kryetar i Episkopatit, në një letër drejtuar besimtarëve, deshi të flasë jo vetëm për këto ditë, por edhe për mesazhin papnor të shpresës, të paqes e të pajtimit, që të gjithë të mund ta ndjejnë veten plot besim e shpresë.

R.SH. - Vatikan

“Falënderojmë Zotin, që e bekoi vizitën e Papës në vendin tonë. Prania e tij mes nesh ishte shenjë tjetër e afërsisë dhe e solidaritetit për të gjithë mozambikanët, posaçërisht për ata, që u dëmtuan rëndë nga cikloni Idai e Kenneth, si dhe për viktimat e luftës  në veri e në qendër  të Mozambikut”. Kështu shprehet imzot Inácio Saúre, kryeipeshkëv i Nampilës dhe zëvendës-kryetar i Episkopatit, në një letër baritore drejtuar gjithë besimtarëve, si dhe të gjithë njerëzve vullnetmirë, një vit pas vizitës  apostolike të Papës Françesku në Maputo, nga 4 deri më 6 shtator 2019.

Papa nuk e harron Mozambikun as banorët e tij

Imzot Saúre, si i kujton dhe i falënderon të gjithë ata, të cilët u angazhuan gjatë vizitës së Papës në Mozambik, falënderon në mënyrë të veçantë nunciaturën apostolike në vend dhe grupet e Kishës Katolike, të cilat bënë të gjitha përpjekjet e mundshme që shtegtimi i Papës të nisej e të përfundonte me sukses të plotë. Nënvizon edhe mbështetjen e madhe të qeverisë që “arriti t’i interpretonte plotësisht ndjenjat e mozambikanëve”.
Duke kujtuar sesi Papa, një vit më parë, u la fjalë inkurajimi, ngushëllimi drejtimi, në një situatë të vështirë, kur në vend mungonte paqja e vërtetë,  prealti nënvizon se motoja e vizitës së Papës: “Shpresë, paqe e pajtim” është tejet aktuale, me vlerë të madhe edhe për sot e se duhet parë “si program i vërtertë aksioni” në rrethanat aktuale.

Ai i siguron besimtarët se Papa nuk e harron vendin  as banorët e tij, gjë që e dëshmoi në Mesazhin e Pashkëve Urbi et Orbi të 12 prillit 2020, kur shprehu dhimbjen e tij për situatën në Cabo Delgado, prej vitesh viktimë  e sulmeve nga ana e milicive islamike, ndërsa më 19 gushtin e kaluar, në telefonatën me imzot Luiz Fernando Lisboa, ipeshkëv i Pembës, ripohoi afërsinë e  edhe shqetësimin për situatën dramatike, që vijon në Cabo Delgado, duke siguruar lutjen  e tij e duke e bekuar përsëri Mozambikun,

E keqja, e i keqi, nuk do ta thonë kurrë fjalën e fundit!

Kryeipeshkvi i Nampulës, në përfundim, për të siguruar paqen, sfidë që duhet pranuar me guxim e fe, kërkoi bashkëpunimin e qytetarëve dhe të gjitha forcave të gjalla, duke ngulmuar mbi faktin se “e keqja nuk mund ta ketë kurrë fjalën e fundit” e se “gjithçka  ndihmon për të mirën e atyre, që e duan Zotin”. Kultura e paqes është proces pajtimi - pohon - që kërkon ndryshimin e mendësisë së secilit prej nesh. Ndaj - nënvizon me forcë - duhet t’i japim fund të gjitha formave të dhunës, të çojmë përpara proceset e demokratizimit, t’i çarmatosim e t’i riintegrojmë në gjirin e shoqërisë njerëzit e Rezistencës kombëtare mozambikane (RENAMO). “Ne, si dishepuj të Krishtit, Princit të Paqes - lexohet në letër - duam të vijojmë ta promovojmë kulturën e paqes në vendin tonë, e jo vetëm ndër fjalime, por në jetën konkrete të çdo dite, sepse ‘politika e mirë është në shërbim të paqes’”.

24 gusht 2020, 12:38