Kërko

Vatican News
Forensic officers work at the site of a shooting in Halle Forensic officers work at the site of a shooting in Halle 

Atentati nё Halle: Papa në Sinod lutet për viktima

Ati i Shenjtё Françesku i kujton në lutje viktimat dhe dënon atentatit antihebraik në ditën e Yom Kippur-it, në sinagogën e Halle-s, nё Gjermani.

R.SH. - Vatikan

Papa Françesku ndërhyri sot pasdite në punimet e Sinodit tё ipeshkvijve kushtuar Amazonёs qё po zhvillohen nё Vatikan dhe, pasi u lut në fillim të punimeve tё pasdites për "vëllezërit hebre" në ditën e festёs Yom Kippur, në fund të Kongregacionit a tё Mbledhjes Ati i Shenjtё Françesku i kujtoi në lutje viktimat e atentatit antihebraik në ditën e Yom Kippur-it, në sinagogën e Halle-s, nё Gjermani.

Kujtojmë se para Sinagogës në Halle, atentatori vrau dy kalimtarë, një burrë dhe një grua dhe plagosi dy të tjerë të cilët janë ende në spital.

09 tetor 2019, 20:57