Cerca

Vatican News
 Papa Françesku pret presidentin polak, Andrzej Duda Papa Françesku pret presidentin polak, Andrzej Duda   (ANSA)

Papa Françesku pret Presidentin polak Duda

Papa priti, sot paradite, në Vatikan, Presidentin e Republikës së Polonisë, Andrzej Duda, 40 vjet pas zgjedhjes së Shën Gjon Palit II në fronin e Shën Pjetrit. Ndërmjet temave të diskutuara, integrimi evropian, konflikti në Ukrainë, situata në Lindjen e Mesme, emigracioni dhe mbrojtja e Krijimit

R. SH. - Vatikan

Sot paradite - sipas një komunikate të Sallës së Shtypit të Vatikanit - Papa Françesku pati një takim të përzemërt me presidentin polak, Andrzej Duda. Gjatë takimit, mbajtur me rastin e 40-vjetorit të zgjedhjes së Gjon Palit II  Papë, u ripohua “rëndësia e vlerave të krishtera në historinë e vendit, posaçërisht, në  formimin e identitetit të tij kulturor e fetar”.

Familja, mikpritja dhe ndryshimet klimaterike

Në qendër të dialogut, edhe tema si mbështetja e familjes dhe mikpritja e saj, por edhe kontributi i Polonisë në projektin e integrimit evropian. U prekën edhe tema me karakter ndërkombëtar, si “konflikti në Ukrainë, situata në Lindjen e Mesme, emigracioni, si dhe mbrojtja e gjithësisë, në prag të Konferencës së Kombeve të Bashkuara, kushtuar ndryshimeve klimaterike, që do të mbahet në Katowice, dhjetorin e ardhshëm”.

Më pas presidenti Duda u takua edhe me sekretarin e Shtetit të Vatikanit, kardinalin Pietro Parolin dhe imzot Paul Richard Gallagher, sekretar për Marrëdhëniet me Shtetet.

15 tetor 2018, 14:23