Versioni Beta

Cerca

Vatican News
Papa Françesku merr si dhuratë një top futbolli para Kampionatit Rusi 2018 Papa Françesku merr si dhuratë një top futbolli para Kampionatit Rusi 2018  (ANSA)

Papa: sporti të favorizojë kulturën e takimit

Në një mesazh për Seminarin e Rio-de-Zhanejros kushtuar sportit, Papa Françesku thekson se veprimtaritë sportive nuk janë vetëm forma argëtimi, por sidomos, mjete për mbështetjen e kulturës së takimit.

R.SH. - Vatikan

Menjëherë pas përfundimit të Kampionatit Botëror të Futbollit, me fitoren e Francës e me Kroacinë në vend të dytë, si nënkampione e botës, Papa Françesku vë në dukje vlerat e sportit në një mesazh dërguar Seminarit mbi “Sportin si mjet për Zhvillimin Njerëzor, Ekonomik e Shoqëror”, i cili do të mbahet më 25 gusht në Rio-de-Zhanejro të Brazilit. Organizuar nga Fondacioni Getulio Vargas, së bashku me Federatën Ndërkombëtare të Futbollit (Fifa) dhe me Qendrën Ndërkombëtare të Studimeve për Sportin (Cies), takimi inkurajohet nga Ati i Shenjtë të kontribuojë në “promovimin e sportit, si ushtrim i virtytit, që ndihmon në zhvillimin e gjithanshëm të njerëzve në bashkësitë e tyre, me sigurinë se sporti nuk është vetëm formë argëtimi, por sidomos, mjet për mbështetjen e kulturës së takimit, të vëllazërimit e të solidaritetit, udhë e sigurtë për ndërtimin e një bote më paqësore e më të drejtë”. Mesazhi nënshkruhet nga Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin.

Programi i Seminarit

         Seminari merr shkas nga Konferenca e promovuar në Vatikan, në vitin 2016, prej Këshillit Papnor për Kulturën. Në takimin brazilian, do të flasë mbi lidhjen e sportit me fenë, zv.sekretari i këtij Këshilli, imzot Melchor Sànchez de Toca y Alameda; për sportin e zhvillimin shoqëror, do të mbajë një kumtesë pedagogu islandez, Vidar Halldorsson, autor i botimeve të shumta për sportin e ndihmën, që mund të japë edhe në gjendje shoqërore të vështira.

16 korrik 2018, 12:49