Căutare

Vatican News
2018.09.17 Cardinale Pietro Parolin a Chisinau in R. Moldova 2018.09.17 Cardinale Pietro Parolin a Chisinau in R. Moldova 

Card. Pietro Parolin, la jubileul de 25 de ani ai diecezei de Chișinău

Cardinalul secretar de Stat Pietro Parolin a efectuat o vizită oficială în R. Moldova pe 15-16 septembrie 2018. Pe agenda vizitei, întâlniri cu autoritățile statului, Congresul mondial al familiilor și jubileul diecezei romano-catolice de Chișinău.

Cetatea Vaticanului – A. Dancă

17 septembrie 2018 – Vatican News. La invitația oficialităților statale și bisericești de la Chișinău, cardinalul secretar de Stat Pietro Parolin a efectuat pe 15 și 16 septembrie a.c. o vizită oficială în R. Moldova: aflăm de pe site-ul diecezei romano-catolice de Chișinău catolicmold.md. Este prima dată când card. Parolin ajunge în R. Moldova.

Pe agenda vizitei s-au aflat întâlnirea cu președintele Igor Dodon și cu alte autorități ale statului, precum premierul Pavel Filip și președintele Parlamentului Andrian Candu, și prelegerea despre ”Viziunea creștină asupra căsătoriei și a familiei”, prezentată în cadrul celui de-al XII-lea Congres mondial al familiei, găzduit în perioada 13-16 septembrie de R. Moldova. Potrivit organizatorilor, la Congresul familiei a luat cuvântul și Christine de Marcellus Vollmer, din cadrul Academiei Ioan Paul al II-lea pentru viața umană și familie.

Cea mai mare parte a timpului petrecut în R. Moldova a fost dedicat de cardinalul Parolin Bisericii catolice de dincolo de Prut. Astfel, prelatul a făcut o vizită la cantina socială ”Papa Francisc” a fundației ”Regina Pacis”, unde, potrivit site-ului diecezei, a fost întâmpinat de lucrătorii, voluntarii și beneficiarii cantinei, în special cei săraci și copiii din familii vulnerabile din centrul de plasament al fundației.

Ultimul eveniment al vizitei a fost consacrarea, duminică, a altarului bisericii „Sfânta Treime” din orașul Tiraspol.

Dar momentul culminant al ”vizitei istorice” a cardinalului secretar de Stat Pietro Parolin a fost Sfânta Liturghie de mulțumire ocazionată de jubileul de 25 de ani de la redeschiderea primelor structuri ale Bisericii catolice în R. Moldova. Alături de episcopul de Chișinău, mons. Anton Coșa, la Sf. Liturghie, celebrată sâmbătă, 15 septembrie, în catedrala „Providența Divină” din Chișinău, au mai participat arhiepiscopul Miguel Maury Buendía, nunțiul apostolic pentru România și R. Moldova, mons. Petru Gherghel, episcop de Iași, mons. Aurel Perca, episcop auxiliar de Iași, mons. Benone Farcaș, rectorul Seminarului de la Iași, reprezentanți ai clerului ortodox și ai altor confesiuni creștine, reprezentanți ai autorităților de stat și ai corpului diplomatic, persoane consacrate și laice din dieceză și oaspeți din alte țări.

”Într-o atmosferă de mare bucurie, ocazionată de sărbătoarea bisericii noastre locale și de vizita cardinalului Pietro Parolin”, se afirmă pe site-ul diecezei de Chișinău, ”credincioșii au adus laude și mulțumiri Domnului pentru calea parcursă de comunitatea catolică din Republica Moldova în ultimul sfert de veac. Eminența Sa a transmis un mesaj de felicitare pentru clerul și credincioșii din dieceza noastră din partea Sfântului Părinte Papa Francisc, și a venit la rândul său cu felicitări, aprecieri ale realizărilor bisericii noastre locale în acești 25 de ani, și cu un mesaj de îndrumare și încurajare pentru viitor”.

Mai multe informații și fotografii găsiți pe site-ul ”catolicmold.md”.

17 septembrie 2018, 09:51