Cerca

Vatican News
Aleppo czeka na pełny, prawdziwy pokój Aleppo czeka na pełny, prawdziwy pokój 

Aleppo czeka na pełny, prawdziwy pokój

Aleppo nadal żyje w strachu przed bombardowaniami. Pomimo tego uroczystości Świąt Paschalnych odbywają się zgodnie z planem, kościoły wypełnione są ludźmi. Wskazuje na to pracujący w tym mieście franciszkanin o. Firas Lutfi.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Przypomina on, że na Aleppo w tych dniach znowu spadły bomby powodując śmierć 11 osób. Po dwóch latach od wyzwolenia spod panowania islamskich fundamentalistów powracają trudne przeżycia, niepokój o jutro. Wojna niestety nie skończyła się, również ta ekonomiczna, która bardzo doskwiera Syryjczykom. Tym niemniej – podkreśla franciszkanin – ludzie żyjący w tym mieście starają się patrzeć w przyszłość. Wielki Post wypełniony był pokutnymi nabożeństwami w kościołach wszystkich rytów. W Niedzielę Palmową odbyła się procesja, w której wzięły udział setki dzieci wraz ze swoimi bliskimi. O. Lutfi wskazuje na znaczenie wielkopostnej akcji pomocowej dla Aleppo: „Bańka oliwy dla każdej biednej rodziny”.

Zostaliśmy wyzwoleni, ale skutki wojny ciągle odczuwamy

“ Nasi ludzie zawsze byli tak wychowywani, aby być blisko potrzebujących. Dlatego też uważam, że inicjatywa ta odbiła się bardzo pozytywnym echem, może nawet udała się bardziej, niż w zeszłym roku, ale tego, co naprawdę pragnie tutejsze społeczeństwo to całkowity pokój i rozpoczęcie odbudowy – mówi Radiu Watykańskiemu o. Lutfi. - Nasze serca są jeszcze złamane, czujemy się w przejściowej fazie między: «już» i «jeszcze nie». «Już», gdyż nasze miast zostało wyzwolone spod panowania dżihadystów i chciałoby naprawdę rozkwitnąć; «jeszcze nie», gdyż każdego dnia odczuwamy brak pracy, brak pełnego procesu pokojowego, który dotyczyłby całej Syrii i brak odbudowy, która dałaby perspektywę pracy. Oczywiście naszym zadaniem jest, aby nie pozostały tu tylko «piękne muzea» z pustymi kościołami. Naszą misją jest pozostanie na Bliskim Wschodzie, ponieważ to Pan chciał nas tutaj mieć. Naszym zadaniem, jako Kościoła wschodniego tutaj, na Bliskim Wschodzie, jest utwierdzanie w wierze, w nadziei i miłości naszych parafian, ale także wszystkich innych mieszkańców. ”

18 kwietnia 2019, 14:58