Cerca

Vatican News
Franciszek odwiedza rzymską parafię Franciszek odwiedza rzymską parafię   (Vatican Media)

Franciszek odwiedza rzymską parafię

Ojciec Święty dotknie naszej codzienności, która naznaczona jest konkretną pomocą dla potrzebujących i rodzin – mówi ks. Maurizio Mirilli, proboszcz parafii Najświętszego Sakramentu. Papież Franciszek odwiedza dziś tę rzymską wspólnotę. Na poddaszu kościoła powstał ośrodek dla niepełnosprawnych, który Ojciec Święty zainauguruje.

Beata Zajączkowska – Watykan

Proboszcz wyznaje, że Papież obiecał mu, iż odwiedzi jego parafię, gdy tylko uporają się z budową ośrodka dla niepełnosprawnych i słowa dotrzymał. Pierwsi podopieczni w parafialnym „Domu radości” zamieszkają od dziś. „Naszą ogromną radością jest nie tylko wizyta Papieża, ale również ogromne zaangażowanie parafian w dzieła miłosierdzia. Centrum dla niepełnosprawnych powstało tylko z darowizn naszych parafian i to oni będą też finansowali jego dalsze działanie – mówi ks. Mirilli.

“ To parafia na peryferiach zamieszkana przez prostych i głównie starszych ludzi. W ostatnim czasie jednak znacznie się odmładza, stąd też naszą aktywność kierujemy do dzieci i młodzieży. Zachęciliśmy do współpracy rodziców i bardzo chętnie się w nią włączyli. Jesteśmy też bardzo dynamiczni, gdy chodzi o różne dzieła miłosierdzia. Włączyliśmy się m.in. w projekt rzymskiej Caritas «solidarne dzielnice», oferując systematyczną pomoc w domach starszym, samotnym i często schorowanym ludziom. Młodzież niesie też wsparcie bezdomnym z naszej okolicy – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Mirilli. – Jednak naszą prawdziwą dumą jest «Dom radości», który powstał na poddaszu naszego kościoła. W ten sposób świątynia podzielona jest na dwie części – dolna przeznaczona jest na sprawowanie kultu, a góra na konkretne dzieło miłosierdzia. W dniu papieskich odwiedzin zamieszka tam siedmiu niepełnosprawnych. Są to przeważnie sieroty, ale i osoby mające rodziców w podeszłym wieku, którzy nie są już wstanie opiekować się upośledzonymi dziećmi. ”

W ramach tej samej struktury rusza też dzienny ośrodek pomocy dla niepełnosprawnych. Ważne jest, że całość powstała i nadal będzie prowadzona dzięki wyłącznemu wsparciu wspólnoty parafialnej. W tym celu powstało stowarzyszenie „Dzieci radości”, które będzie prowadzić ośrodek i jednocześnie promować ideę adopcji niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, często porzuconych przez własne rodziny. O ośrodku zamieszkają na stałe dwie siostry zakonne i osoba świecka, a codzienne wsparcie będą im nieść parafialni wolontariusze.

W czasie wizyty w parafii Papież odpowie na pytania, spotka się z chorymi i osobami w podeszłym wieku, wyspowiada też trzy matki, przeżywające aktualnie bardzo bolesne wydarzenia w ich życiu oraz poświęci „Dom radości”. Centralnym punktem wizyty jest niedzielna Eucharystia sprawowana we wspólnocie parafialnej. W czasie liturgii Ojciec Święty udzieli sakramentu bierzmowania 11-letniej Mayi i jej mamie Paoli. Dziewczynka cierpi na chorobę mitochondrialną podobną do tej, na jaką chorował Alfie Evans. „Chcemy pokazać w ten sposób, że chorym trzeba pomagać, a nie odbierać im życie” – mówi ks. Mirilli.

“ To jest prawdziwy czas łaski dla Paoli, która w ostatnich latach zbliżyła się do Kościoła i przeżyła osobiste nawrócenie m.in. dzięki chorobie swej córki, a także konkretnej pomocy, jaką otrzymała w ostatnich latach od wspólnoty parafialnej. Myślę, że ten sakrament bierzmowania jest najlepszą odpowiedzią na śmierć Charliego, czy Alfiego, którym nie pozwolono żyć. My pokażemy, że istnieje alternatywa – mówi ks. Mirilli. – Z klinicznego punktu widzenia nasza Mayia jest w dużo cięższym stanie niż Alfie, a żyje spokojnie. Dziewczynka cierpi na chorobę mitochondrialną podobną do choroby brytyjskiego chłopczyka, któremu nie pozwolono żyć. I Maya naprawdę żyje, a nie wegetuje. Nie jest podłączona do żadnych maszyn. Kiedy była maleńka, jak Alfie otrzymała odpowiednie wsparcie i leczenie, by móc samodzielnie oddychać. Jest poważnie upośledzona, ale żyje otoczona troską i miłością najbliższych. ”

06 maja 2018, 10:36