60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca 60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca 

60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jutro Papież Franciszek w Poliklinice Gemelli odprawi Mszę z okazji 60-lecia otwarcia Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. O swoim doświadczeniu zawodu lekarza i znaczeniu troski o osobę ludzką opowiedział papieskiej rozgłośni prof. Rocco Bellantone, dziekan wydziału. „Jan Paweł II uczył nas, że nawet w cierpieniu można triumfować fundamentalnymi wartościami duchowymi” – powiedział.

Marek Krzysztofiak SJ – Watykan

Jak zaznaczył prof. Bellantone, wizyta Ojca Świętego jest dla wszystkich jeszcze większym wzmocnieniem motywacji prowadzenia uniwersytetu i szpitala, który realizuje katolickie zasady i stara się zapewnić szacunek wobec każdej osoby ludzkiej, co – jak podkreślił – „jest ważniejsze nawet od zaawansowania i wysokiego poziomu pod wględem medycznym i technicznym”. Powiedział o swoim doświadczeniu kliniki, która nauczyła go personalizmu w medycynie. Jako uczeń dr Francesca Crucittiego, który był chirurgiem św. Jana Pawła II, miał wielokrotnie okazję spotykać się z polskim papieżem, co zawsze było wiekim przeżyciem.

W klinice uczymy się personalizmu w praktyce

„Przybyłem tutaj, przyciągnięty ogromną sławą, jaką cieszył się Uniwersytet i Poliklinika, z nadzieją, że dobrze nauczę się medycyny. Stopniowo byłem coraz bardziej włączany w tzw. atmosferę «zasad» w stosunku do osoby ludzkiej. Naznaczyło to całą moją karierę, od czasów studenckich, aż do bycia dziekanem. To była cudowna podróż życia, nie tylko zawodowa – powiedział Bellantone. – Miałem szczęście asystować u boku mojego nauczyciela podczas niektórych zabiegów św. Jana Pawła II, i mogłem spędzić długie chwile przy tej niezwykłej postaci. Jego stosunek do cierpienia był jak niezwykła podróż, która urzekła nas wszystkich. Dla całej klinii był to kamień milowy, który doprowadził nas do coraz większego zrozumienia, że nawet w cierpieniu mogą zatriumfować podstawowe wartości duchowe.“

Jak dodał, „pandemia była dramatycznym wyzwaniem, które zrewolucjonizowało szpital, ale pozwoliło też na refleksję na temat wartości, która wcześniej wydawała się nie do pomyślenia”. Podkreślił także rolę młodych lekarzy i studentów zaangażowanych we wdrożenie koniecznych zmian w klinice by przygotować warunki dla pacjentów covidowych. „Wszyscy w naszej klinice, ale przede wszystkim nasi młodzi lekarze i studenci zareagowali w niezwykły sposób i sprawili, że klinika w ciągu kilku tygodni zmieniła swoją strukturę i część szpitala zostało przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19.  Największą satysfakcją było zawsze skuteczne leczenie tych pacjentów, oraz wielkie uznanie dla człowieczeństwa chorych” – zaznaczył Bellantone.

Papież Franciszek przybędzie by odprawić Mszę jutro przed południem. Poliklinika Gemelli jest szpitalem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. W 1961 r. papież Jan XXIII zainaugurował działalność Wydziału Medycyny i Chirurgii. W klinice wielokrotnym pacjentem był św. Jan Paweł II.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się na newsletter klikając tutaj.

04 listopada 2021, 14:48