2019.06.17 Card. Peter Pazmany 1632 2019.06.17 Card. Peter Pazmany 1632 

400 éves a bécsi Pázmánaeum - interjú Varga János atyával az intézmény rektorával

Ősszel megkezdődnek a Pázmány Péter jezsuita által alapított bécsi Pázmáneum 400. évfordulójának programjai. A jeles ünnep alkalmából beszélgettünk Varga János atyával, az intézmény rektorával. Felidézte az alapítás kalandos körülményeit, az intézet történetét és kiemelte, hogy a hallgatók közül többen vértanúságot is szenvedtek, mint pl. Kucsera Ferenc a Tanácsköztársaság idején.

Somogyi Viktória - Vatikán

Az alapítás körülményei nagyon kalandosak – kezdte interjúját az intézmény rektora. Pázmány Péter 1618-ban saját pénzén vásárolt ingatlant Bécsben egy papnevelő intézet számára. 1619. január 10-én írta alá az új intézmény alapítólevelét. Ezt követően megérkeztek a diákok, akik aztán csak májusig maradhattak Bécsben, mert elapadtak a pénzforrások. A veszélyes politikai helyzet magával sodorta ezt az alapítványt és Pázmány Péter elképzelését. 1622. nyarán újra felvette a korábban meghiúsult tervét és 1623. szeptember 20-án újabb alapítólevelet adott ki, amelyben az intézmény vezetését a jezsuita rendre bízta. Az alapítást VIII. Orbán pápa 1623. december 2-án megerősítette. A dokumentum kiállítására csak 1624. május 10-én került sor. Bethlen Gábor második hadjárata miatt Pázmány késve tudott csak egyházmegyéjébe visszatérni, így az első kispapokat is később tudta csak Bécsbe küldeni. Ennek következtében az intézmény 1624. május 25-én nyitotta meg kapuit. Az alapítás szempontjában az 1619-et és az 1623-at tekintjük meghatározónak – állapította meg Varga János atya.

Mindenféle ünnepélyesség nélkül indult el a Pázmáneum élete. Az első komoly ünnepi esemény 1625. szeptember elsején volt, amikor az első hallgatók a három hónapos próbaidő után letették a kötelező esküjüket.

Többen vértanúk lettek az intézmény diákjai közül, mint Kucsera Ferenc is

A beszélgetésben a Pázmáneum rektora felidézte az intézmény történetének legfontosabb momentumait. Hangsúlyozta, hogy több mint kilencezren végeztek az intézetben, akik közül többeket püspökké és bíborossá is szenteltek. A hallgatók közül néhányan vértanúk is lettek, mint például Kucsera Ferenc szentendrei káplán, aki 1915-ben végzett az intézetben. 1919-ben a Tanácsköztársaság idején gyilkolták meg, amelynek idén van a centenáriuma.

Szeptember 15-én kezdődik meg az évfordulós programsorozat

A 400. évfordulót szinte négy éven keresztül ünneplik majd az intézményben. Ez nem túlzás, hiszen az alapítás is elhúzódott négy éven át – mondta Varga János atya. Megemlékezéssorozatok, a múlt felelevenítése is a programok közé tartozik. Szeptember 15-én kerül sor az első eseményre, amely az Ars Sacra fesztivál nyitórendezvénye is lesz egyben. Mohos Gábor segédpüspök mutatja be a szentmisét, amellyel megkezdődik az évforduló programsorozata.

Részletes információkat a további programokról a www.pazmaneum.katolikus.hu weboldalon találhatnak.

400 éves a bécsi Pázmáneum - interjú Varga János atyával
10 szeptember 2019, 20:49