Traži

Vatican News
Kardinal Pietro Parolin, Papin državni tajnik u Kotoru Kardinal Pietro Parolin, Papin državni tajnik u Kotoru 

Kardinal Parolin: Vlade trebaju promicati pozitivan vidik migracja

Mnoge se pozitivne dimenzije današnje migracije omalovažavaju

Alessandro Di Bussolo, Ivica Hadaš - Vatikan

Moramo prestati smatrati drugoga prijetnjom svojoj udobnosti i početi ga cijeniti kao nekoga tko svojim životnim iskustvom i vrijednostima može mnogo pridonijeti bogatstvu našeg društva – napisao je Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, citirajući poruku koju je papa Franjo uputio 14. lipnja sudionicima Kolokvija Sveta Stolica – Meksiko o međunarodnoj migraciji. Kardinal je podsjetio na te Papine riječi u predgovoru knjige naslovljene 'Migracije, razumijevanje i prijedlozi', ističući pritom mogućnosti koje pružaju suvremene migracije. Spomenuta je knjiga plod rada mladih polaznika Škole Sinderesi pri Centru za vjeru i kulturu Alberto Hurtado Papinskoga sveučilišta Gregoriana u Rimu.   

Kardinal Parolin je u predgovoru naglasio da su ljudi koji upravljaju državama, te sredstva društvenog priopćivanja odgovorni za promicanje pozitivnog pogleda na migracije, odbacujući predrasude i strahove, napuštajući kulturu otpada i odbacivanja koja prevladava, a to često traži papa Franjo.

Naime, postoji jasna sklonost naglašavanja negativnih činjenica koje se odnose na selioce i izbjeglice, dok se mnoge pozitivne dimenzije današnje migracije omalovažavaju – napisao je kardinal Parolin i napomenuo – Dobra praksa prihvata i integracije te volontiranja, koji su opipljiv osjećaj solidarnosti prilično rasprostranjen kao i neki drugi, ne smiju se omalovažavati. Moramo se suprotstaviti negativnom govoru o migrantima i izbjeglicama zbog pravde o „šumi koja raste“ nasuprot jednom „drvu koje pada“ i sigurno stvara veliku buku, no ne predstavlja stvarnost.

Monsinjor Samuel Sangalli, koordinator Škole Sinderesi pri Centru za vjeru i kulturu Alberto Hurtado Papinskog sveučilišta Gregoriana i urednik knjige koju je to sveučilište zajedno s Papinskim biblijskim institutom objavilo na engleskom, protumačio je u razgovoru za našu radijsku postaju da je ta knjiga plod godišnjeg razlučivanja više od 60 mladih polaznika Škole Sinderesi koji se u centru Hurtado Papinskog sveučilišta Gregoriana svake godine suočavaju sa suvremenim društvenim izazovima, a jedan od njih su i migracije.  

Govorimo o izazovu, a ne o prijetnji – rekao je monsinjor Sangalli i naglasio – Dakle, najprije predlažemo promjenu pristupa pojavi migracija koja nije prijetnja, nije nešto zbog čega prva reakcija treba biti podizanje zidova, nego to je iznad svega opća promjena ovoga doba kao što nas neprestano podsjeća papa Franjo i s njim kardinal Parolin u predgovoru.  

Potrebno je obraniti osnovne vrijednosti ljudskog dostojanstva i ljudskih prava – rekao je monsinjor Sangalli i upozorio – Ako vrijede za nas Europljane, pitamo se zašto ne vrijede također za te osobe koje ne dolaze zbog ugodnog putovanja, nego jer su progonjene, ponižene, protjerane sa svojih područja. Ako još uvijek vrijede „sloboda, jednakost i zajedništvo” te ako naša društva mnogo govore o slobodi i jednakosti, jako zaboravljaju na zajedništvo i možda nam pojava migracija nameće da ga radikalno razmotrimo – zaključio je monsinjor Sangalli.

28 studenoga 2018, 16:51