Traži

Vatican News
2018.11.17 Soci del Movimento Apostolico Ciechi 2018.11.17 Soci del Movimento Apostolico Ciechi  (Vatican Media)

Papa Pokretu slijepih: Siromašni su privilegirani put evangelizacije

Najbolji je odgovor našem društvu koje je ponekad sklono marginalizirati invalidne osobe, oružje ljubavi

Cecilia Seppia, Ivica Hadaš - Vatikan

Budućnost čovječanstva je u međusobnom dijeljenju i prijateljstvu s najsiromašnijima, napuštenima i marginaliziranima – rekao je papa Franjo danas, primivši više od 400 članova Apostolskog pokreta slijepih koji je 1928. godine osnovala Maria Motta, slabovidna, ali hrabra žena koja je odlučila suočiti se sa svim teškoćama koje su povezane s nedostatkom vida, i odgajati snažne osobe, neovisne i sposobne svjedočiti vjeru kroz svoju invalidnost.

Očito je, slijepi i oni koji vide, ujedinjeni ste na istom putu međusobnog dijeljenja i zauzimanja za osobe s invaliditetom, ne samo zato što je to predviđeno vašim statutima, nego jer je to prirodno kršćansko prijateljstvo koje obilježava vaš put vjere – rekao je Sveti Otac i pohvalio zalaganje pokreta koji je otvoren potrebama siromašnih i onih koji trpe, odgovarajući tako na Isusov poziv.  No, pritom je naglasio da invalidnim osobama treba dati konkretne odgovore, a prije svega ljubav koja se očituje u konkretnim oblicima.

Najbolji je odgovor našem društvu koje je ponekad sklono marginalizirati invalidne osobe, oružje ljubavi; ne one lažne, otrcane i sažalne, nego istinske, konkretne i pune poštovanja – rekao je Papa i nastavio – U mjeri u kojoj su prihvaćeni, voljeni i uključeni u zajednicu, i praćeni kako bi gledali u budućnost s povjerenjem, razvija se pravi životni put i živi se iskustvo trajne sreće.

U svojih 90 godina postojanja Pokret danas obilježava i 50. obljetnicu suradnje sa zemljama na jugu svijeta, tamo gdje su slijepi još brojniji i žive u teškim uvjetima – rekao je papa Franjo i istaknuo – Dva su temeljna elementa koji označavaju karizmu Pokreta. Prvi je međusobno dijeljenje među slijepima i onima koji vide kao plod solidarnosti i uzajamnosti, zauzimajući se za plodan put crkvenog i društvenog uključivanja. Drugi je element dati prednost siromašnima što je na različite načine i oblike, svojstveno čitavoj Crkvi.

Na taj način surađujete u rastu siromašne Crkve za siromašne, doživljavajući da nas mnogo toga mogu naučiti, te da je staviti ih u središte, privilegirani put evangelizacije – rekao je Papa uoči Svjetskog dana siromašnih i potaknuo da dadnemo prednost najpotrebitijima, da ih ljubimo, da u njima otkrijemo Kristovo lice, da budemo njihovi prijatelji i glas koji se zauzima za njih.

Pozvani smo raditi za društvenu integraciju i obrazovanje osoba s invaliditetom, ne zaboravljajući potporu obiteljima. Sve to pridonosi širenju kulture prihvata, pomažući mnogim ljudima i obiteljima. Iako smo nemoćni pred mnogobrojnim svjetskim problemima, jaki smo u ljubavi Božjoj i svi smo pozvani brinuti o krhkosti ljudi i svijeta u kojem živimo – zaključio je Sveti Otac.

17 studenoga 2018, 19:26